metro.cz
Vila Karla Čapka | foto: ČTK

Vinohradskou vilu bratří Čapků chce koupit stát i městská část Praha 10

  13:40
O historickou vilu bratří Čapků, jejíž prodej se objevil v nabídce realitní kanceláře M&M, má zájem stát i městská část Praha 10, na jejímž území dům stojí. Potvrdili to mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová a místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

"Máme zájem o koupi vily a nyní prověřujeme naše možnosti. Celé záležitosti však příliš neprospívá zájem médií, může se objevit velké množství kupců s různými úmysly," řekla dnes Brandtová. Stát podle ní na památkově chráněnou vilu nemá předkupní právo. To by měl v případě, že by šlo o národní kulturní památku.

Městská část Praha 10 chce o koupi také jednat. "Nákup domu, který je nabízen za 49 milionů korun, by musela mít Praha 10 podložený znaleckým odhadem a posvěcený souhlasem městského zastupitelstva," uvedl Zoufalík.

Na místě by mohlo vzniknout muzeum bratří Čapků

"Dokážu si představit vybudování muzea a galerie bratří Čapků spojeného se vzdělávacím centrem o této ikonické bratrské dvojici," uvedl Zoufalík. Dnes pověřil úředníky, aby začali jednat se zástupci prodejce a získali bližší informace. Praha 10 také jedná se Společností bratří Čapků o možném budoucímu využití objektu.

Přesné představy o tom, jak vilu v případě, že ji koupí stát, využít pro badatele a zachovat tak jedinečnou památku na Karla Čapka a okruh jeho přátel, má ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben. "V našich sbírkách opatrujeme řadu archivních dokumentů souvisejících s tímto spisovatelem a dramatikem. Spoustu jsme jich poskytli v době, když vznikal Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Bylo by vhodné, kdyby majitel vilu prodával, abychom mohli část archiválií získat akvizičně," řekl. Na to ale majitel nepřistoupil, vše chce prodat jako celek. I když prý má zájem na tom, aby objekt zůstal v původním stavu.

V pracovně Karla Čapka sedával i prezident T. G. Masaryk

"Unikátní je především poslední kompletně zachovaná Čapkova pracovna a byla by škoda, kdyby se s ní něco stalo. Cenné jsou i dokumenty, korespondence, fotografie či vyvolané filmy nebo křeslo, na kterém sedával prezident Masaryk. Tedy předměty, které jsou spíše určeny pro odborníky. Mohlo by tak vzniknout unikátní badatelské a muzejní pracoviště," dodal Freisleben.

O spravování vily má zájem i Národní knihovna. "Náš prvotní zájem je, aby byla vila odkoupená ministerstvem kultury, aby patřila státu," uvedl ředitel Tomáš Böhm. "Netrváme na tom, aby ji spravovala Národní knihovna, může to být i Památník národního písemnictví, jenom nechceme, aby takováto památka spadla jinam, než je resort ministerstva kultury," dodal.

Zájem státních institucí ale brzdí ministr financí Miroslav Kalousek. Podle jeho vyjádření v Lidových novinách by stát neměl skupovat takové nemovitosti "pod návalem emocí". "Myslím si, že jednotlivec by tu stavbu mohl spravovat efektivněji. Ale pokud by si o to významné státní instituce řekly a doložily správnost kroku, nemohu tu koupi vyloučit," uvedl Kalousek. Ministryně kultury Alena Hanáková bude o věci informovat vládu na některém z budoucích zasedání.

Vilu si slavní bratři rozdělili

  • Realitní kancelář nabízí vilu včetně pozůstalosti.
  • Podle webu slavnestavby.cz si nechali dvojdům postavit bratři Čapkové v letech 1923 - 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně.
  • Horní patro Karlovy poloviny obsahovalo jeho pracovnu a podkroví hostinské pokoje.
  • Josef si ve štítě zřídil malířský ateliér.
  • Důležitá byla zahrada, o kterou se starali oba bratři.
  • Po jejich smrti zdědili dvojdům pozůstalí rodinní příslušníci.
  • Pozemek má bezmála tisíc metrů čtverečních.

Komentáře

zpět na článek