metro.cz
Zaplavené Sovovy mlýny - Museum Kampa | foto: ČTK

Část muzeí a divadel v Praze už otevírá. Jiné musí řešit následky povodní

  11:55
Některé pražské kulturní instituce, které ohrozila povodeň, se začínají znovu otevírat návštěvníkům. Ty více postižené ale budou pravděpodobně zavřené ještě dlouho. Patří k nim Divadlo pod Palmovkou, Muzeum Kampa, Trojský zámek nebo Klementinum. Část muzeí a galerií zůstává uzavřené preventivně.

Ode dneška je pro veřejnost znovu zpřístupněné Uměleckoprůmyslové muzeum sídlící u Palachova náměstí, Židovská obec v Praze také znovu zpřístupnila Staronovou synagogu, která byla preventivně uzavřena od neděle.

Klementinum ohrožuje spodní voda

Palmovka je na tom nejhůře

  • Z divadel je na tom pravděpodobně nejhůře Palmovka, která do konce června neodehraje žádné představení.
  • Kompletní provoz divadla by mohl být podle ředitele divadla Petra Kracika obnoven asi až za tři až pět měsíců.

Národní galerie zatím nechává do odvolání preventivně uzavřený Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu. Uzavřené zatím zůstává i Klementinum, které ohrožuje spodní voda, stejně jako jiné historické stavby na Starém Městě. Čtenáři zatím nemohou chodit také do hlavní budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí a uzavřena je i pobočka Městské knihovny v Holešovicích; pobočka v Michli bude zavřena celý tento týden.

Do Muzea Kampa se zatím není možné podívat, jaké škody v něm voda napáchala, protože je za povodňovou zdí. "Záleží na tom, kdy hladina klesne," uvedla Jana Pelouchová z muzea. Galerie hlavního města Prahy také přesně neví, co všechno voda napáchala v areálu Trojského zámku. Přízemí je ale zatopeno stejně jako park, škody odhaduje galerie nejméně na 30 milionů korun. "Snad bude moci být v létě částečně zpřístupněn," řekla mluvčí galerie Kristýna Kočová.

Komentáře

zpět na článek