metro.cz
Zaplavená Palmovka. | foto: Edita Zvoníčková

Povodně nahnaly lidi do krámů. Nakupují čistidla a balenou vodu

  9:00
Vydezinfikování zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun. Lidé se vrhli do krámů a nakupují čistící prostředky a vodu.

Hladiny řek klesají a stále více lidí se vrací do svých domovů, kde je čeká hromada práce. Aby se zbavili stop po kontaminované vodě, zamířila většina z nich nejdříve do obchodu. "Zaznamenáváme nárůst zájmu zákazníků o čisticí prostředky, zejména pak klasické dezinfekční, lze tedy říci, že jde o důsledek povodní, které zasáhly v těchto dnech Českou republiku," řekla mluvčí DM Drogerie Markt Eva Vaněčková.

Desinfekce vyjde na tisíc korun

Dezinfikování zasažených území vyjde podle  odhadu společnosti AmaVictu na desítky milionů korun. "Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500 až 1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Se zásahem je podle něj nutné začít neprodleně. Lidé by měli omýt nábytek, ale i­konzervy. Vyprat by měli i­oblečení, které nebylo vodou přímo zasaženo. Předejdou tak chorobám a alergiím.

Zájem je i o vodu

Mimo čisticích prostředků také některé obchodní řetězce zaznamenávají zvýšený zájem lidí o vodu. "V oblastech, které jsou nejvíce postižené povodněmi a­ kde je problém s pitnou vodou, zaznamenáváme logicky zájem především o balenou vodu,“ říká mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová.

Konec povodní?

  • Bez elektřiny a plynu zůstávají kvůli záplavám tisíce lidí. Nejhůř jsou na tom obyvatelé Ústeckého kraje.
  • Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 je ohroženo.
  • Zasaženo bylo i 900 studní.
  • Sever Čech už má to nejhorší za sebou. Hladina Labe v Ústí i­Děčíně již pozvolna klesá.
  • Hasiči mají nejvíce práce u­protržené hráze v Nových Kopistech na Litoměřicku.
  • Starostové obcí postižených povodněmi dostanou do dnešního večera krizový manuál, který poradí, kam se obracet o pomoc.

Komentáře

zpět na článek