metro.cz
Voda na Střeleckém ostrově opadla, může pokračovat jeho rekonstrukce. | foto: Josef Kurka

Pražské ostrovy se probouzejí k životu. Většinou jsou ale nepřístupné

  6:00
Ustupující voda odhaluje škody, které napáchaly záplavy na pražských ostrovech. Pražané se na ně asi ještě dlouho nevydají na procházku nebo za kulturou.

Jedním ze symbolů povodní se určitě stal Střelecký ostrov, kde Praha 1 už několik měsíců prování rekonstrukci za desítky milionů korun a který během povodní zmizel pod hladinou kalné řeky "Střelecký ostrov je od bláta, ale jinak je skoro nezničen, doufáme že ho koncem září otevřeme," uvedla mluvčí Praha 1 Veronika Blažková.

Ještě lépe je na tom Kampa. Ta narozdíl od povodní v roce 2002 zaplavena nebyla. Voda jen podmáčela park, kam je nyní vstup zakázán, a narušila jednu z opěrných zdí. Škody na Muzeu Kampa jsou stejné jako při záplavách v roce 2002, tedy kolem 20 milionů korun. "Škody na umění zatím žádné nejsou, na domě ale určitě budou škody v rozsahu roku 2002," řekl Jiří Lammel, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje.

Slovanský ostrov se propadá, Císařský se rozpůlil na dva

Radnice Prahy 1 už začala zjišťovat i škody na Slovanském ostrově. Zatímco jeho přední část, včetně paláce Žofín je v pořádku, v jeho zadní části kde je dětské hřiště se ostrov nebezpečně propadá a radnice zjistí jeho stav pomocí radarové diagnostika. "Nemůžeme tam nikoho pustit, tato část je a bude zatím nepřístupná," potvrzuje Blažková.

Nejvíce poškodila voda Císařský ostrov. Povodněmi narušený ostrov doslova přepůlila Vltava v neděli večer po silné přívalové bouři. "Napříč ostrovem nyní proudí novým korytem voda, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod," uvedl náměstek primátora Pavel Richter. Ostrov je rozpůlen v úrovni proti zoologické zahradě a trojskému zámku. Na ostrov začnou ženisté  vozit kamení, aby se koryto nemohlo rozšiřovat a postupně ho zasypou.

 

Komentáře

zpět na článek