metro.cz

Dalších 14 fotografií v galerii
Létající kolo F-BIKE | foto: ČTK

VIDEO: Unikátní létající kolo se představilo Praze. Vzlétlo v Letňanech

  11:26,  aktualizováno  14:42
"V Letňanech na výstavišti se dnes odehrává první veřejný vzlet létajícího kola F-BIKE," napsala nám čtenářka Edita Zvoníčková a poslala i aktuální fotku prototypu. Nejen ona, ale i ostatní lidé viděli ukázku schopností nového kola krátce před polednem.

Fotogalerie

K sestrojení létajícího kola Flying Bike, které se dnes poprvé na několik minut vzneslo do vzduchu na pražském výstavišti Letňany, přivedla skupinu inženýrů a designérů láska k dobrodružným románům Julese Verna. Funkci křídel potřebných pro let nahradil statický tah šesti horizontálních vrtulí. Na kole zatím seděla jen figurína, do budoucna se ale počítá s tím, že přístroj bude řídit člověk.

"Teď je projekt ve fázi, že kolo je řízeno pomocí vysílačky. Dále chceme pokračovat tak, abychom byli schopni na létajícím kole mít živého člověka," řekl Milan Duchek z firmy Duratec, která se na projektu podílela se společnostmi Technodat a Evektor. Vzlet s živým člověkem by se mohl uskutečnit letos na podzim.

Konstruktéři si splnili své klukovské sny

"Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů," uvedl člen řídícího výboru projektu Aleš Kobylík ze společnosti Technodat. Inspirací k projektu bylo také létající kolo Jana Tleskače z příběhů Rychlé Šípy Jaroslava Foglara a film Ukradená vzducholoď.

Firmy na projektu létajícího kola začaly spolupracovat v lednu 2011. "Napřed byla softwarová příprava, potom se začaly dělat mechanické věci toho kola jako například svařovat rámy a nakonec byla elektrika a vzhled," popsal Duchek.

Unikátní vynález připomínající kolo Jana Tleskače funguje díky odlehčené konstrukci a díky systému elektromotorů a generátorů elektřiny, které se nabíjejí šlapáním. Cyklista si tak při své jízdě může na chvíli odskočit i do vzduchu. Kolováží necelých 100 kilogramů a má celkový výkon 54 kilowatů.

Komentáře

zpět na článek