metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Auta, přes která přešla velká voda, ztrácí svou cenu. Jejich majitelé se je proto snaží prodat, aniž by prozradili pravdu o stavu vozu. | foto: Jakub Fischkandl

Do autobazarů míří zatopená auta. Na první pohled je nepoznáte

  12:52
Po každých povodních se v autobazarech objevují na prodej auta, přes která se přehnala velká voda. Letos by jich mohlo být extrémně mnoho. Mimo českých řidičů je budou chtít udat také Němci. Jak se vyvarovat koupi takového vozu?

Co s autem, přes které přešla velká voda? Řada řidičů má jasno: zatajit, co se dá a hlavně prodat. To se jim často opravdu povede a doplácí na to lidé, kteří pak vůz koupí. "Voda, která zatopí vůz do výše palubní desky ale i pokud se dostane do motorového prostoru a elektroinstalace, zpravidla značně poškodí elektrické a elektronické součásti vozu. V důsledku tohoto "neviditelného" poškození se mohou během jízdy objevit nečekané závady, které ve vysokých rychlostech mohou vést k haváriím,“ vysvětluje předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů  Zbyněk Veselý.

Největší riziko hrozí při koupi na internetu

Podle něj hrozí největší riziko při nákupu vozu přes internet. "Při současných povodních se to bude s největší pravděpodobností týkat i dovozových ojetin. Nejpopulárnějším zdrojem dovážených ojetin je totiž Německo, které je letošními povodněmi postiženo ve velkém rozsahu," dodává Veselý. 

V kamenných autobazarech by pak  zájemci o koupi ojetiny měli prověřit, zda prodejce garantuje případné vrácení peněz, pokud by se ukázalo, že vůz byl skutečně zatopen.

Jak poznat, že se jedná o zatopené auto

Vůz, přes který přešla voda, se může velmi brzy rozbít.

  • Je potřeba nahlédnout pod plastové díly v interiéru vozu, zda pod nimi nejsou stopy písku nebo bahna. 
  • Zkuste rozebrat čalounění dveří, nahlédněte pod prahové lišty, nadzvedněte koberce, zkontrolujte prostor pod sedačkami.
  • Sdružení radí hledat známky zatopení i na místech, která byste běžně nezkoumali.
  • Podívejte se pod přístrojovou desku. Na to lidé mnohdy zapomínají. Právě tam mohou zůstat stopy bahna. 
  • Přičichněte k čalounění, zda necítíte zápach, všímejte si skvrn na sedadlech.

Komentáře

zpět na článek