metro.cz
Úklid po povodních (ilustrační foto) | foto: ČTK

Do spalovny už zamířilo přes 1000 tun povodňového odpadu

  14:44
Pražské služby přistavily v pražských čtvrtích, které postihly povodně, asi 150 velkoobjemových kontejnerů. Úklidové stroje svezly přes 1000 tun odpadu. Ve svozech se stále pokračuje. Mluvčí Julián Záhorovský uvedl, že zatím není možné odhadnout, jak dlouho úklid potrvá a kdy bude všechen povodňový odpad zlikvidován.

S odklízením se začalo hned po opadnutí velké vody nejprve v Hostivaři, u Elsnicova náměstí a ulicích Voctářova, Strakonická a K Přehradám. "Pražské služby nasadily do povodňového úklidu 25 aut a 70 lidí. Pracujeme na dvě směny, v Radotíně byla zbudována deponie - místo, kde se na krátkou dobu udělá překladiště povodňového odpadu," uvedl Záhorovský.

Lidé by neměli ani nyní zapomínat na třídění odpadů

Povodňový odpad bude likvidován ve spalovně v Malešicích. "Z věcí, poškozených povodněmi, lze v malešické spalovně spalovat například dřevo či zkažené maso. Naopak nelze spalovat různé chemikálie," dodal mluvčí. Ve malešické spalovně běžně zpracují asi 650 tun odpadu za den.

Svoz povodňového odpadu a čištění komunikací po velké vodě se liší od běžného úklidu, upozornil mluvčí. Odpad je totiž vlhký, určité druhy odpadu se musí skládkovat. "Bláto z komunikací je jiné než běžné bahno a jsou na něj určeny zvláštní kontejnery," uvedl Záhorovský.

Lidé by podle něj neměli ani nyní zapomínat na třídění odpadů. "I sklo nebo plasty, které lidé vyhazují proto, že se dostaly do kontaktu s bahnem, by měly být odnášeny do zvláštních kontejnerů," připomněl mluvčí. Za odstranění a odvoz povodňového odpadu zaplatí Praha zhruba šest milionů korun. Návrh smlouvy na likvidaci povodňových škod už schválila rada města.

Komentáře

zpět na článek