metro.cz

Soud poslal do vazby i exministra Fuksu, Tluchoře, Bočka, Páleníka i Nagyovou

  11:16aktualizováno  16. června 9:55
Ostravský soud poslal do vazby Janu Nagyovou, nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase, bývalého předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu, jeho někdejšího náměstka Romana Bočka a bývalého šéfa vojenské rozvědky Ondreje Páleníka. Soud naopak propustil na svobodu šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu. Stíhání Kovandy však pokračuje. Prezident Miloš Zeman naznačil, že by Nečasova vláda měla kvůli skandálu skončit.

Větší foto
Šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová | foto: ČTK

Okresní soud v Ostravě, jehož jednání nabralo v průběhu dne několikahodinové zpoždění, uvalil na Nagyovou, která údajně nechala sledovat Nečasovu manželku a další dva lidi, vazbu kvůli obavě z ovlivňování svědků. Její advokát Eduard Bruna proti tomu podal stížnost a řekl, že se jeho klientka cítí špatně, ale věří, že se vše vysvětlí.

Rozhoduje se o osudu premiéra Nečase

Zeman vládu nepodrží

  • Podle prezidenta Miloše Zemana by kvůli současnému skandálu kolem nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase neměla jeho vláda pokračovat.
  • "Pokládám vznesená obvinění za velmi závažná," nechal se Zeman slyšet v Lidicích, kde se zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí jejich vyhlazení.

Rozhodnutí o vazbě pro Nagyovou může mít zásadní dopad na politický osud ministerského předsedy. Toho zatím členové ODS i koaličních stran spíše podporovali. Dnes večer se však sejde vedení TOP 09, aby jednalo o další budoucnosti vlády. Strana také ještě o víkendu požaduje koaliční schůzku.

O konec vlády nadále usiluje opozice, která jí chce pravděpodobně v úterý vyjádřit nedůvěru. Sociální demokraté, kteří požadují rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, zahájili jednání s ostatními stranami a již prý nalezli shodu s KSČM. Chtějí mluvit také se zástupci TOP 09. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska se takové jednání neuskuteční dříve než v úterý.

Sledovala Nečasovou kvůli starosti o její bezpečnost?

Nečas: O ničem jsem nevěděl

  • Nečas uvedl, že o sledování své ženy a dalších Vojenským zpravodajstvím nevěděl. Omluvil se za to. Nikdy by prý nepřipustil zneužití služeb.
  • Je podle něj logické, že Nagyová po uvalení vazby nemůže pokračovat v pozici šéfky kabinetu. Věří, že dojde k nestrannému vyšetření kauzy.

Trojice poslanců - Tluchoř, Fuksa a Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což vyšetřovatelé považují za korupční jednání. Tuto interpretaci odmítá řada politiků, včetně Nečase nebo Kalouska, podle nichž jde o normální politický obchod. Podle Tluchořova právníka jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů. Jeho klient prý předmětu obvinění nerozumí.

Nečas v pátek vyslovil domněnku, že sledování mohlo být motivováno starostí o bezpečnost jeho rodiny, což však policisté odmítají. Sledování prý mělo soukromé důvody. "Nebylo to z důvodu toho, že by chtěla někoho poškodit nebo někomu ublížit, ale bylo to spíš z důvodu opatrnosti, že prostě dospěla k závěru, že je potřeba asi některé věci zjistit," sdělil k tomu dnes právník Nagyové. Popřel také informace o tom, že Nečas o sledování věděl.

Picek obdržel od policistů podklady ze sledování

Ministr obrany Vlastimil Picek obdržel od detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu oficiální podklady k případu dvou zadržených pracovníků Vojenského zpravodajství. O osudu šéfa rozvědky Milana Kovandy, který se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové, rozhodne Picek později. "Jsem si vědom, že musím konat, ale zároveň je nutné dbát na to, aby vše proběhlo v souladu s platnými zákony," uvedl Picek.

ČSSD a KSČM chce Nečasův odchod

Vazba Nagyové je podle Haška signál pro premiéra, že je čas odejít

  • Uvalení vazby na premiérovu blízkou spolupracovnici Janu Nagyovou a na exposlance ODS by mělo být pro Petra Nečase jasným signálem k odchodu.
  • Prohlásil to dnes oznámil místopředseda ČSSD Michal Hašek.
  • Jeho strana už kvůli kauze vyvolala ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, věří, že v něm někteří z nynějších vládních politiků budou hlasovat spolu s opozicí.
  • "Každá další hodina, kdy se Petr Nečas bude zuby nehty držet premiérského křesla a ODS, TOP 09 a LIDEM budou za každou cenu prodlužovat tuto agonii, poškozují Českou republiku a naši demokracii," podotkl Hašek.
  • K okamžité rezignaci Nečase vyzval také předseda KSČM Vojtěch Filip.
Autor: ČTK
zpět na článek