metro.cz

Ve vodě plavaly fekálie. Hygienici nedoporučují Šeberák a Motolský rybník

  10:40
Kvůli zvýšenému riziku nákazy infekčními nemocemi nedoporučuje pražská hygienická stanice koupání na přírodních koupalištích Šeberák a Motolský rybník. Pražané ale mohou vyrazit za vodními radovánkami k nádrži Džbán nebo k Hostivařské přehradě. Informoval o tom dnes řekl Matěj Čermák z pražské hygienické stanice.
Hostivařská přehrada (ilustrační foto) | foto: hostivarskaprehrada.cz

Přírodní pražská koupaliště poznamenaly v minulých dnech povodně a přívalové deště. Podle hygieniků v nich byla zhoršená kvalita vody, a tudíž zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním. "Například v Hostivařské přehradě bylo výrazné fekální znečištění, povodeň tam vyplavila staré septiky nebo něco podobného, původ neznáme," uvedl Čermák. V současné době je v přehradě zhoršená jakost vody, ale lidé už se tam koupat mohou.

Alergici by na Hostivař neměli

"Je to otevřený ekosystém, potenciální lidské patogeny nejsou vodě vlastní, takže jsou tam hodně zranitelné, sluníčko do toho svítí, takže se to desinfikuje, za týden se to hodně zlepšilo," řekl hygienik. V Hostivařské přehradě nedoporučuje koupání pouze rizikovým skupinám jako jsou alergici, těhotné ženy a malé děti. Po koupání by se měli lidé určitě osprchovat.

Kvůli povodním nekontrolovali hygienici kvalitu vody 4. června. Provozovatelé koupališť Šeberák a Motolský rybník zatím nedodali aktuální rozbor vody, proto v nich hygienici zatím koupání nedoporučují. Koupaliště Lhotka je letos mimo provoz. Kvalitu vody měří hygienici v letních měsících každých 14 dní. Jen když se v koupalištích rozmnoží zdraví nebezpečné sinice, kontrolují vodu častěji.

Z rybníku na záchod

  • Původcem infekčních onemocnění jsou všudypřítomné bakterie a viry, které nelze z prostředí eliminovat.
  • Většina těchto infekcí jsou banální žaludeční a střevní onemocnění, onemocnění uší, nosu, hrtanu a kůže. 
  • Mohou se však vyskytnou i průjmová onemocnění s vážným průběhem.  
  • Největším problémem přírodních koupacích vod v Česku je masový rozvoj sinic.
  • Řada druhů sinic produkuje látky, které mohou způsobit zdravotní obtíže, včetně vážných otrav.
  • Podle toho, kolik toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážné jaterní problémy.
Autoři: ČTK, Adam Váchal Metro.cz
zpět na článek