metro.cz

VIDEO: Cyklostezka Praha-Klecany spojí středočeské obce s hlavním městem

  11:06
V obci Brnky v okrese Praha-východ zástupci Středočeského kraje otevřeli cyklostezku Praha-Klecany, která spojí středočeské obce s hlavním městem. Cyklostezka o délce 1,75 kilometru a šířce tři metry vede na pravém břehu Vltavy ze severního okraje Prahy k místní komunikaci Klecany-Brnky. Prodlužuje pražskou pravobřežní cyklostezku A2 a propojuje tak centrum Prahy a obce na území středních Čech.

Investorem stavby je Středočeský kraj, kterému byla na stavbu poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši přibližně 4,21 milionu korun. Zbývajících zhruba 1,77 milionu korun poskytl na stavbu ze svého rozpočtu kraj. V letošním roce investuje kraj do rozvoje cyklostezek téměř 35 milionů korun.

Otevření cyklostezky posunuly povodně

"Původně měla být otevřena 21. června, termín byl posunut, protože na začátku června byla cyklostezka při povodni zaplavena Vltavou do výše přibližně tří metrů a bylo nutné opravit vyvrácené dopravní značky, odplavené krajnice, odstranit naplavené bahno a odpad a zlikvidovat poškozené stromy," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád z ČSSD.

Kromě obyvatel Středočeského kraje, kteří mohou cyklostezku využívat pro každodenní cesty do zaměstnání a škol, poslouží i rekreačním cyklistům z Prahy a dálkovým cyklistům projíždějícím po mezinárodní cyklotrase Prahy-Drážďany. Zároveň po cyklostezce vede dálková cyklotrasa Vltavská cyklistická cesta a cyklotrasa Eurovelo 7 Sun Route Nordkapp-Valletta.

Cyklisté Středočeský kraj milují

  • Cyklostezka Praha-Klecany rozšíří nabídku cyklostezek a cyklotras ve středních Čechách, kde k vyhledávaným patří trasy podél Labe, Sázavy a Jizery.
  • Mezi kraji je Středočeský na třetím místě v oblíbenosti právě díky cykloturistice. Získal ocenění v internetové anketě o nejoblíbenější kraj nazvané Kraj mého srdce 2012.
  • Doménou cykloturistů je díky rovinaté krajině Polabí. Také kolem Sázavy si cyklisté mohou vybrat z mnoha stezek a tras, mezi oblíbené patří cyklotrasa začínající v Davli, která končí u Velkého Dářka v kraji Vysočina.
  • Projekt velké cyklostezky podél Jizery s názvem Greenway Jizera nabídne do budoucna až 190 kilometrů dlouhou trasu přes několik krajů.
  • Ve Středočeském kraji se chystají například úseky Lázně Toušeň-Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav Dalovice-Hrdlořezy.

Komentáře

zpět na článek