metro.cz

Násilím na manželkách si muži často vynucují sex. Brutálních případů přibývá

  15:47
Případů, kdy policisté vykázali z domácnosti nasilníka, každým rokem přibývá. Ženy se už nebojí svěřovat a na povrch tak častěji vyplývá, jaké peklo se odehrává za zavřenými dveřmi od domů a bytů.
Domácí násilí (ilustrační foto) | foto: freeimages

Od roku 2007, kdy policie získala další pravomoc, muselo z bytů dočasně odejít už téměř sedm tisíc násilníků. Absolutně nejvíce případů - 841 - jich bylo v Ústeckém kraji. Tamní policie jich vykázala nejvíce v územních odboru Ústí nad Labem, a některé i opakovaně. "Každoročně několik takových případů zaznamenáváme," potvrzuje mluvčí Alena Bartošová. Naopak podle statistik Bílého kruhu bezpečí se může zdát, že na Plzeňsku je to celkem selanka. Případů vykázání tam bylo do konce loňského roku  "jen" 132.

Ženy jsou sebevědomější a už nemlčí

Případů vykázání přibylo také v hlavním městě. Zatímco za celý loňský rok jich bylo 138, do konce letošního června šlo už o 73 odhalených případů, které skončily vykázáním násilné osoby z bytu. "Daří se odhalovat stále brutálnější případy, které trvají i několik let. Spojuje je často bití, ponižování, nucení k sexu, vydírání, čemuž většinou přihlížejí i děti. Tíha odpovědnosti záleží na ohrožených osobách a na jejich rozhodnutí domácí násilí řešit," říká Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb. Podle něj se v poslední době stále více ukazuje, že zejména u žen se zvyšuje pocit důvěry v instituce, které se touto problematikou zabývají, a proto se na ně častěji obracejí.

Smutné i otřesné případy nasilí trvají i mnoho let

Pomocnou ruku od pražského Intervenčního centra přijala v červnu i mladá žena, která po téměř deseti letech nahlásila fyzické napadání od manžela. Vše začalo hned po svatbě, od zesměšňování a projevů pohrdání, přes urážky, strkání, až po několik bouřlivých hádek zakončených fyzickým útokem, při kterém nechyběly ani facky a kopance. Muž si navíc vynucoval téměř každodenní sex bez ohledu na její náladu, potřebu či zdravotní stav. "V minulosti už jednou manželovo chování oznámila policii. Vše tenkrát skončilo na úrovni přestupku, čemuž se manžel vysmál.  Dlouho proto váhala, zda má znovu problémy s násilím řešit. Nakonec u ní převládl strach, protože poslední napadení bylo brutálnější," líčí vedoucí centra Barbora Holušová. Mladá žena s dvěma dětmi ve spolupráci s Intervenčním centrem požádala o prodloužení vykázání a také o rozvod.

Další otřesný případ se odehrál mezi bývalými manželi ze Slovenska, kteří žijí a pracují v Česku už řadu let. Pětapadesátiletá žena na linku 158 a oznámila násilí ze strany svého bývalého manžela. Policejní hlídka na místě zjistila, že údajný násilník se nachází ve značně podnapilém stavu, a proto byl odvezen na protialkoholickou záchytnou stanici. V nemocnici však skončila i postižená žena. "Vyšetření lékařem i pozdější výpověď poškozené odhalili, že ve vztahu docházelo k násilným útokům řadu let.  Obvykle jí bývalý manžel fackoval, bil pěstmi a když upadla na zem, tak ji kopal po celém těle. Často měl přitom v ruce nůž s dlouhou čepelí a šermoval s ním před jejím obličejem, když si vynucoval sex. Přitom jí vyhrožoval zabitím v případě, že bude jakkoli odporovat," uvedla Holušová. Žena ve své výpovědi uvedla, že má za sebou už i horší útoky. Například před mnoha lety jí bývalý manžel při bití vyrazil dva zuby, jindy zase dostala takovou facku, že poté trvale přestala slyšet na jedno ucho. "Ani jeden z těchto incidentů ji ale nepřiměl, aby věc ohlásila na policii již dříve. Důvodem byl hlavně strach z jeho reakce a nedůvěra v instituce zabývajících se problematickou domácího násilí. Ten nakonec překonala a vše se dalo do pohybu," uzavřela Holušová s tím, že pomoc ale i bezplatné konzultace jsou poskytovány všem ohroženým osobám, které se na Intervenční centrum obrátí.

A ven!

Statistiky vykázaných násilníků od roku 2007 do letošního června:

  • Jihočeský kraj - 270 případů
  • Jihomoravský kraj - 647 případů
  • Karlovarský kraj - 512 případů
  • Královéhradecký kraj - 229 případů
  • Liberecký kraj - 439 případů
  • Moravskoslezský kraj - 834 případů
  • Olomoucký kraj - 440 případů
  • Pardubický kraj - 456 případů
  • Plzeňský kraj - 155 případů
  • Praha - 579 případů
  • Středočeský kraj - 554 případů
  • Ústecký kraj - 934 případů
  • Vysočina - 269 případů
  • Zlínský kraj - 491 případů

Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek