metro.cz

Nejnebezpečnější silnice jsou Strakonická a Střešovická, říká mluvčí strážníků

  13:03
Desetitisíce aut překračují povolenou rychlost. Mnohé restaurační předzahrádky žijí až do noci a lidé z okolí si stěžují na hluk, hlavně teď koncem týdne. A dodávky s majáčky nestojí ve vybraných městských částech zbytečně. Tak vypadají ulice města z pohledu strážníků. Letní situaci přiblížila pro Metro.cz mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová.
Letošní léto poznamenaly práci strážníků povodně. (ilustrační foto) | foto: Pavel Tůma

Kolik řidičů měsíčně přistihnou kamery městské policie při vyšší, než povolené rychlosti?
Je to přibližně 23 800 řidičů.

Na kterých místech překračují řidiči podle záznamů kamer rychlost nejčastěji?
Nejčastěji bývá rychlost překračována na víceproudých silnicích, například je to Strakonická, Střešovická, nebo ulice V Holešovičkách.

Čím je letošní léto z pohledu strážníků a hlídek v ulicích specifické?
Letošní léto je zcela jiné především proto, že začalo rozsáhlými povodněmi, což samozřejmě významně ovlivnilo výkon služby strážníků. I po ukončení samotných opatření ale strážníci pokračovali v dohledu nad některými lokalitami, kam byl zakázán vstup, jako jsou parky, cyklostezky, a další stále ohrožené oblasti. Lidé ale mnohdy nerespektovali pásky ani pokyny strážníků, v několika případech byli agresivní a strážníky napadli.

A městskou policii voda zasáhla?
Městská policie sama byla povodněmi poškozena – byla nutná evakuace trojského útulku, voda zničila služebny Poříčního útvaru a skupiny Taxi v Lahovičkách. V současné době, kdy je sezóna v plném proudu, už probíhá léto z pohledu strážníků zcela standardně.

To byly povodně, ale co nyní?
Zaměřujeme se hlavně v centru města zejména na prevenci kapesních krádeží, dodržování obecně závazných vyhlášek, informování o problematice směny peněz, v nočních hodinách pak po celém městě na rušení nočního klidu a podobně.

Jak tedy vypadají z vašeho pohledu noční spoje MHD?
Na noc máme v průměru vyčleněno 19 dvoučlenných hlídek, které se nezaměřují na konkrétní lokality, ale po uzávěře metra nastupují do nočních tramvajových linek a těmi jezdí. Navíc mají podporu v autohlídkách jak z Hlídkového útvaru, tak od kolegů z obvodních ředitelství.

Kde musíte opakovaně řešit stížnosti obyvatel na hluk z restauračních předzahrádek?
Obecně lze říci, že v letních měsících stoupá počet stížností na rušení nočního klidu a odhalených přestupků. V centru města jsou to zejména oblasti Prahy 1 a Prahy 2 s větší koncentrací předzahrádek, případně zahrádek ve vnitroblocích. Dále bývají potíže v případě nočních klubů a je třeba říci, že problémem tady nebývá jen samotná hudební produkce, ale také větší koncentrace lidí. Počet stížností samozřejmě stoupá vždy s koncem týdne.

A jak to vypadá s kontrolami pití alkoholu na veřejnosti?
Nejvíce se pije tam, kde je možnost sehnat levný alkohol. Tudíž trend popíjení před večerkami, či nákupními centry pořád přetrvává. Co se týče sankciování, strážník může dle konkrétní situace zvolit domluvu, uložení pokuty, případně i oznámení správnímu orgánu.

Na některých místech Prahy bývají k vidění dodávky městské policie, takzvaná mobilní stanoviště. Máte k nim nějaké zajímavé údaje?
Městská policie v Praze má čtyři mobilní stanoviště. Dvě jsou v Praze 1, a po jednom v Praze 5 a v Praze 8. Tato centra jsou především využívána zejména jako informační střediska. Nyní v turistické sezóně navíc strážníkům asistují brigádníci, kteří rozšiřují možnost jazyků. Strážníci standardně zvládají němčinu a angličtinu, brigádníci pak přispívají italštinou, francouzštinou, španělštinou, ruštinou. Strážníky bylo za letošní první pololetí na mobilních stanovištích podáno 30 973 různých informací, z toho 10 019 Čechům a 20 954 cizincům. Pomoc v souvislosti se spáchaným trestným činem, přestupkem nebo z jiného důvodu jsme poskytnuli celkem 112 osobám. Dále jsme přijali 23 různých oznámení.

Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek