metro.cz

Dalších 5 fotografií v galerii
Kavárna Mezi řádky s Knihovnou Josefa Nesvadby. | foto: etincelle.cz

Knihy ohmatané spisovatelem Josefem Nesvadbou si můžete přečíst v nové kavárně

  15:36
Interiér kavárny Mezi řádky ve Štefánikově ulici nedaleko Švandova divadla zdobí pět tisíc knih, je z nich poskládán bar, jsou pod lavicemi, na stěnách, zkrátka všude. "Každý, kdo přijde, si chce sáhnout, jestli to opravdu jsou knihy, nebo jen tapeta," vysvětluje Jakub Knězů, ředitel společnosti Startujeme, která kavárnu s pekařstvím provozuje. Netradiční místo se pro veřejnost oficiálně otevírá zítra.

Knihy nejsou ale jen ozdobou kavárny, hosté si knihy mohou i vypůjčit domů. Součástí podniku je totiž i Knihovna Josefa Nesvadby, dokonce většina fondu pochází z pozůstalosti tohoto science fiction autora. "Jeho dcera, spisovatelka Barbara Nesvadbová nám knížky do naší kavárny věnovala," vysvětluje Knězů.

Kavárna Mezi řádky s Knihovnou Josefa Nesvadby.
Kavárna Mezi řádky s Knihovnou Josefa Nesvadby.
Kavárna Mezi řádky s Knihovnou Josefa Nesvadby.

Sympatický podnik ale není jen kavárnou, společnost Startujeme zde zaměstnává dvanáct lidí, kteří by kvůli různým handicapům těžko hledali práci. "Jsou rozdělení podle svých schopností, někdo  má obsluhu, někdo vaří, jiný uklízí. O knížky se starají dva knihovníci," popisuje Knězů. Kavárna má otevřeno od 7 do 22 hodin. Podle Knězů proto, aby si lidé ráno mohli přijít pro pečivo a večer zajít na kávu nebo na pivo.

Komentáře

zpět na článek