metro.cz

I po opravě zůstanou ve zdech Národního muzea díry po kulkách ze srpna 1968

  16:15
Díry v pískovcových sloupech a na fasádě připomínají, že před 45 lety se jedním z prvních cílů střelby okupantů stalo Národní muzeum. Experti se dodnes přou, zda šlo o cílený útok, či o chybu.
Stopy po kulkách sovětských vojáků jsou na fasádě dodnes patrné.

Stopy po kulkách sovětských vojáků jsou na fasádě dodnes patrné. | foto: Národní muzeum

"Útok, ke kterému došlo 21. srpna 1968, způsobil těžké škody na fasádě, sochařské výzdobě budovy i interiérech. Vyžádal si i několik zranění, střelba způsobila i škody na exponátech," popisuje Tereza Petáková z Národního muzea. Ironickým příkladem poničeného exponátu je tablo ke sjezdu pro mravní výchovu v Ženevě v r. 1921, s francouzským textem o smyslu českých dějin, které střela zasáhla symbolicky ve slově Liberation (osvobození).

A důvod střelby? O tom se dodnes jen spekuluje. Tradovalo se, že si vojáci spletli budovu s Hlavním nádražím nebo sousedním Národním shromáždění. Noviny z 22. srpna 1968 přišel s jiným vysvětlením: "Fontána pod Muzeem tiše šumí, tak jako včera, jako by se nic nestalo. Ale když zvedneš oči k fasádě Muzea, strneš. Z temného podkladu svítí stovky bílých ďobanců. Tank zavadil anténou o trolej - a to stačilo, aby vznikla palba, která na dlouhá léta poznačila památnou budovu vévodící Václavskému náměstí."

Skutečnou příčinu tak již asi nikdy nikdo nezjistí. Jak uvádí zpráva ČTK z osudného 21. srpna: "Lidé se marně ptali vojáků z tanku na křižovatce Václavského náměstí s Opletalovou ulicí, proč to dělají."

Stopy po kulkách

Národní muzeum se rozhodlo události z 21. srpna 1968 připomenout novou pamětní desku na budově.

  • Do podoby pamětní desky se může zapojit i veřejnost, která své návrhy na text na pamětní desku může posílat na email redakce@nm.cz do 31. srpna 2013.
  • Více informací k výzvě naleznete na portálu Muzeum 3000 (www.muzeum3000.cz).
  • Události pražského jara už jeden pomník připomíná. V dlažbě před fontánou je kovový kříž, který připomíná čin Jana Palacha, který se naprotest proti okupaci upálil.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek