metro.cz

Rozhovor: Včely se dají chovat i v Praze na balkóně, říká odborník

  12:57
Pražské včely mají netradiční med. Je hutnější a chuťově pestřejší. Může za to absence polí s řepkou. Včelařů je v hlavním městě stále málo, ale jejich řady můžete snadno rozšířit i vy. "Chovat včely můžete klidně doma,! říká předseda Základní organizace včelařů Praha Jiří Cafourek.
Včelař (ilustrační snímek) | foto: Středisko ekologické výchovy Hl. m. Prahy

Říká se, že včely v Praze mají lepší med, protože ho sbírají z různých druhů rostlin a ne pouze z řepky. Je to pravda?
Nedá se říct, že by šlo o lepší med. Po chemické stránce je to vždy stejný med. Včely z pylu vždy vyfiltrují jen to dobré. Na druhou stránku je pravda, že pražský med je oproti jiným hutnější a pestřejší. A to je způsobeno právě různými druhy pylu.

To znamená, že má jinou chuť?
Jinou vůni, jinou chuť. Normální med je tvořen z několik procent právě pylem z řepky a má proto takovou tu všem známou chuť. Pokud se nejedná zrovna o včelařství, které se nachází u aleje, tak je tu většinou chuť medu jiná a liší se v každé části města. Včely totiž sbírají med zhruba do dvou kilometrů od úlu.

Alergikům se doporučuje, aby kupovali právě med ze svého okolí, že jim to pomůže v boji proti pylům. Je to pravda?
Tak rozhodně je lepší dostat do sebe antialergeny přímo z okolí, než si koupit med odněkud z Brazílie.

Mají to včely v Praze těžší než na venkově? Netrápí je třeba více nemoci?
Naopak. Včelstva jsou v Praze silná. V hlavním městě je tepleji a rostliny zde začínají kvést o 14 dní dříve než na venkově, ale také zhruba o 14 dní déle vydrží kvést. Právě díky tomu jsou včelstva silná. Nemoci se zde příliš nevyskytují. Včelstev v Praze totiž není takové množství. Je tu zhruba 390 včelařů a ti, když své včely dobře léčí, tak nemoci nehrozí.

Má to své výhody, že je tu takto málo včel?
Výhody už spíše ne. Naopak tím, že je tu málo včelařů, tak nejsou rostliny dostatečně opylované. Na druhou stranu jde většinou právě o okrasné rostliny a ne o hospodářské plodiny, takže to zase není takový problém. 

Můžu si včely třeba chovat na balkóně v městě?
Pár lidí to tak opravdu dělá. Na některých místech v zahraničí jde dokonce o trend. Není to složité, spíše záleží na ostatních lidech a sousedech, jak se k tomu postaví. Pokud ale nebudete mít vyloženě "divochy", tak od od deseti až patnácti metrů od úlu nikdo ani nepozná, že včely chováte.

A jak mám vychovat včely, aby nezdivočely?
Chce si to vzít od chovatele matku z mírnějšího včelstva.

Autor: Adam Váchal Metro.cz
zpět na článek