metro.cz
Školka (ilustrační foto) | foto: freeimages

Tři stovky i tisícovka. Poplatky za školku se v Praze značně liší

  8:00
Pokud se rodiče školkového dítě přestěhovali, nebo se rozhodli dítě poslat do jiné školky, čeká na ně po prázdninách nemilé překvapení. Poplatek, který jsou zvyklý každý měsíc platit za školku, se může radikálně změnit.

Poplatky za školku se v metropoli liší i o několik set korun a to nejen mezi městskými částmi, ale i mezi školkami zřizovanými stejnou radnicí. Třeba v Praze 3 platí rodiče průměrně 800 korun. "Snažíme se rodičům děti vycházet vstříc, aby platby za školku pro ně byly únosné a snesitelné," říká místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová, která má školství na starosti.

Náklady se liší podle počtu dětí

Ale třeba v sousední Praze 10 může dosáhnout skoro tisícovky, na Jižním Městě dokonce jedenácti set. Poplatky se liší i uvnitř městských částí. Třeba v Praze 4 platí rodiče poplatky v rozmezí 340 až 830 korun. "Náklady se liší podle počtu dětí, když je školka malá rozpočítávají se mezi menší počet dětí," vysvětluje Jana Ságlová vedoucí odboru školství Prahy 4.

Výše poplatků za školku se řídí zákonem, její výši stanovuje ředitel, ale jměsíčně nesmí přesáhnout polovinu skutečných průměrných neinvestičních měsíčních nákladů. Městské části dotují provoz školek ročně desítkami milionů korun, a to jak do jejich provozu, tak do jejich oprav a modernizace.

Kolik za školku

Poplatky ve školkách se značně liší

  • Praha 1 - 800 Kč
  • Praha 3 - 800 Kč
  • Praha 4 - 340 až 830 Kč
  • Praha 11 - 500 do 1100 Kč
  • Praha 13- 500 Kč

Ve všech školkách platí rodič navíc ještě stravné.

Komentáře

zpět na článek