metro.cz
Nepodceňujte výběr hesla. | foto: SXC

Janička11, maminka123 i lokomotiva. Taková jsou naše hesla na internetu

  10:00
Na internetu si volíme silná hesla. Stále ale děláme chyby, co nahrávají hackerům. Jednou z nich je slabá kontrolní otázka, kterou piráti snadno prohlédnou.

Uhádnout cizí heslo k e-mailu či k profilu na Facebooku není hračka. Vybíráme si totiž stále složitější hesla. "Čeští uživatelé internetu volí poměrně silná hesla, která ve většině případech nelze běžnými slovníkovými typy útoků prolomit,“ říká Kamil Kopecký, který v rámci Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého vOlomouci prováděl průzkum na dané téma.

Důležité je nepodceňovat kontrolní otázky

Jenže ani takové heslo se nemusí vyplatit a před útokem hackerů nás nezachrání. "Základní slabinou je často slabá kontrolní otázka, jejíž odhalení je podstatně snadnější než prolomení hesla,“ dodává Kopecký.

Většina lidí heslo tvoří spojením slov a číslic. Nejčastěji přístupové údaje obsahují zdrobnělá jména lidí a měst. Rozšířená jsou také slova sluníčko, lokomotiva, maminka a politika. V případě číselných kódu je nejčastějším rodné číslo.

Univerzální hesla se nevyplácí

Průzkum dále ukázal, že 44 procent lidí používá jedno univerzální heslo pro více internetových účtů.  Pro přístup k elektronické poště pak většina uživatelů používá osmimístné heslo. Slabší kódy podle průzkumu volí spíše ženy.

Jak zadat silné heslo

  • Pokud vybíráte silné heslo, měli byste se vyvarovat používání rodného čísla, data narození člena rodiny či jmen nejbližších.
  • Vyhněte se ve vašem bezpečnostním slovu vzestupné řadě číslic či slovu "heslo“.
  • Snažte se používat větší množství znaků. Čím je totiž delší heslo, tím je silnější.
  • V hesle použijte, pokud je to možné, písmena, číslice i specifické znaky. 
  • Ideální je také kombinovat malá a velká písmena.
  • Na internetu jsou stránky, na kterých vám vygenerují silné heslo. Doporučuje se je ale nevyužívat. Hesla si totiž mohou autoři těchto stránek ukládat a poté se je snažit zneužít.

Komentáře

zpět na článek