metro.cz
Nejdražší zlatá mince na území České republiky bude k vidění od 5. do 7. září na veletrhu Sběratel. | foto: Veletrh Sběratel

Kuriozity z trezorů sběratelů budou k vidění na výstavišti v Letňanech

  12:29
Nejdražší zlatá mince v Česku, populární mince se Čtyřlístkem nebo nové známky České pošty jsou největšími lákadly veletrhu Sběratel, který začíná ve čtvrtek v Letňanech.

Kuriozity veletrhu

Mince se Čtyřlístkem, kterou lze platit na Cookových ostrovech.

  • Na veletrhu bude v prodeji omezená série 500 mincí s populárním komiksovým Čtyřlístkem, která je i skutečným platidlem na Cookových ostrovech.
  • 80. narozeniny francouzského herce J. P. Belmonda připomíná pohlednice, která bude na veletrhu ke koupi. Ústředním motivem dopisnice je motiv klasického filmu Muž z Honkongu..

Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě nabídne možnost nakoupit známky, mince, pohlednice, minerály, staré reklamy a další sběratelský materiál od 260 vystavovatelů z 35 zemí. "Návštěvníci se mohou těšit třeba na největší evropskou minci z ryzího zlata o váze 31,1 kg, což je přesně 1000 uncí," popisuje jeden z organizátorů Jindřich Jirásek.

Investiční unikát byl vyražen v Rakouské mincovně v roce 2004. Nominální hodnota mince o průměru 37 cm, které se přezdívá Big Phil, je 100 tisíc eur. "Dnešní hodnota je víc než desetinásobná. Vzhledem ke stávající ceně zlata má hodnotu 1,1 milionu eur," vypočítává Jirásek.

Během veletrhu budou k dispozici návštěvníkům, stejně jako v minulých letech, také služby znalců, kteří bezplatně ohodnotí sbírky známek, mincí nebo minerálů. Veletrh Sběratel na letňanském výstavišti začíná ve čtvrtek. Otevřen je denně od 10 hodin, ve čtvrtek a pátek do 18 hodin, v sobotu pak jen do 16 hodin.

Komentáře

zpět na článek