metro.cz
Zbyněk Prokop zabil své dva spolubydlící. Nyní ho čeká doživotí. | foto: ČTK

Neuklidíš? Tak tě zabiju! Pořádkumilovný vrah dostal doživotí

  11:43
Své dva spolubydlící brutálně zabil. Tvrdí, že tak učinil, protože to byli bordeláři. Nyní soud rozhodl poslat pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa na doživotí do cely. Mladý vrah verdikt neunesl.

Doživotí dostane pětadvacetiletý Zbyněk Prokop, který v lednu zabil své dva spolubydlící v krčském bytu. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Městský soud v Praze. Podle rozsudku Prokop zabíjel kvůli nepořádku, který nechtěli spolubydlící uklidit. Právě binec v bytě rozpoutal mezi spolubydlícími hádkum, kterou se Prokop rozhodl ukončit jednou provždy. Svého devatenáctiletého kamaráda bodl kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil značná zranění a vnitřní krvácení.

Dívku vrah uškrtil

Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Poté Prokop začal "pořádně uklízet" a svým obětem ukradl mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybral peníze. Policie mladého vraha dopadla několik dní po vraždě ve Zlínském kraji. 

Přestože kriminalisté zvažovali variantu, že mladík se dvojice zbavil proto, že jej v bytě přistihli při krádeži, rozsudek nakonec potvrdil, že k vraždě došlo právě kvůli nepořádku. Znalci z tohoto důvodu oznařili Prokopa jako těžko zařaditelného zpět do společnosti a soud tak rozhodl o doživotním trestu. Pro doživotí se státní zástupkyně rozhodla také kvůli způsobu vraždy. Útok na spolubydlícího označila za nesmyslný a vraždou dívky se podle ní Prokop chladnokrevně zbavil svědka.

Prokop je citově lhostejný

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat.

Doživotní trest

  • V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy. 
  • Z evropských zemí má podle agentury ANSA nejvíce vězňů odsouzených k doživotnímu trestu vzhledem k počtu obyvatel jedenáctimilionové Řecko, kde jich je asi tisícovka. 
  • V Itálii se zhruba 60 miliony obyvatel je 1600 doživotních vězňů. 
  • V Nizozemsku se 17 miliony obyvatel je na doživotí odsouzeno 90 lidí a v 83milionovém Německu pak 140.

Komentáře

zpět na článek