metro.cz
Průmyslový palác se nakonec přece jen dočká přestavby. | foto: Cigler Marani Architects

Naděje pro Průmyslový palác. Stavět se začne v roce 2015 a za polovic

  12:41
Přesně pět let poté, co levé křídlo Průmyslového paláce zničil v říjnu 2008 požár, se rýsují plány na obnovu celého komplexu Výstaviště. A cena? Oproti původním plánům má být zhruba poloviční.

Byl to nádherný projekt, ale měl jednu zásadní chybu. Návrh z pera architektonické kanceláře Jakuba Ciglera, který kromě přestavby Průmyslového paláce počítal například i s podchodem až ke Křížíkově fontáně, by zřejmě město zruinoval. Stát měl totiž tři miliardy, a proto v červenci pražští radní tento projekt definitivně odpískali.

To nic ale nemění na tom, že od požáru v roce 2008 vypadá palác úplně stejně. Tedy pokud opomeneme fakt, že namísto vyhořelé levého křídla paláce vyrostla jen mobilní hala. Proč vše tak dlouho trvá? Praha se totiž soudila s pojišťovnami, a nakonec z nich vytřískala "jen" 280 milionů. Přitom město škodu po požáru odhadlo na miliardu. Podle radního Václava Novotného o něco úspěšněji probíhá soud o náhradu škody s Inchebou, která musí z Výstaviště odejít do konce roku 2014. Teď už to vypadá, že by se s Výstavištěm mohlo pohnout. 

"Řešíme celý koncept Výstaviště, nový realistický projekt. Projekt a stavební povolení se bude posuzovat celý příští rok. Ať chceme nebo ne, stále musíme dořešit Inchebu," řekl deníku Metro radní Novotný a dodává: "Stavět se bude v roce 2015. Dokument je těsně před vyhodnocením, náklady na projekt se odhadu na 1,6 miliardy, což je oproti původnímu třem miliardám výrazná úspora.  

Komentáře

zpět na článek