metro.cz
Hudebník David Koller | foto: ČTK

Víme, koho nevolit. Akce Davida Kollera začala

  19:48
Akce upozorňující na rostoucí vliv komunistů na tuzemskou politiku, kterou inicioval David Koller ze skupiny Lucie, se právě v tuto chvíli koná na Staroměstském náměstí pod heslem "Neříkáme koho volit, víme ale koho nevolit".

Vystoupením zpěváka Jaroslava Smejkala dnes v Praze začala akce Nikagdá nězabuděm, kterou chtějí její organizátoři přimět mladé lidi, aby se v co nejvyšším počtu zúčastnili nadcházejících předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Před pódiem s velkou projekční plochou se kolem šesté hodiny podvečer shromáždilo několik stovek lidí, další přicházejí.

"Nelobuju tady za žádnou stranu, ale za to, aby lidé k volbám přišli," uvedl Smejkal s tím, že si nepřeje, aby ve volbách uspěla strana, kterou zná jen z vyprávění, ale ví, že "nepřinesla nic dobrého". V historickém centru Prahy se do 22 hodin vystřídá vedle Lucie i mnoho dalších vystupujících včetně kapel Tata Bojs, Chinaski, Pražský výběr, Nightwork, rapperů PSH, Lenky Dusilové a dalších hudebníků.

Plné pódium hudebníků, ale i herců

Na pódiu by se měli také objevit zakladatel Protikorupčního fondu Karel Janeček, publicista Petr Placák, herci Saša Rašilov, David Prachař nebo producent vznikajícího filmu Milada David Mrnka. Návštěvníci uvidí i klip Sami, který natočil Koller s Bárou Polákovou.

"Apatie a rozčarování jsou velké, ale s nimi to moc nikam nepovede," sdělil jeden z organizátorů akce, bubeník a zpěvák Koller. Třiapadesátiletý hudebník byl již jednou z vůdčích osobností iniciativy S komunisty se nemluví. Akce nazvaná Nikagdá nězabuděm (Nikdy nezapomeneme) podle části textu písně Karla Kryla Tak vás tu máme bude zakončena novou verzí této skladby v podání Kollera a dalších hudebníků.

"Nechci zpátky do sajrajtu"

Na píseň reagující na vojenskou okupaci Československa v srpnu 1968 vznikl také videoklip, který za jediný týden nasbíral přes 50 tisíc shlédnutí. Na webu www.cechy.ru, který akci podporuje, jsou k očekávanému volebnímu úspěchu komunistů zveřejněny vzkazy známých osobností.

"Už se nechci vracet do toho hnusnýho odpornýho komunistickýho sajrajtu, kterýho jsem zažil asi dvacet let svýho života, musel jsem v tom vyrůstat jako dítě a bylo to něco nechutnýho," vzkazuje například výtvarník David Černý, který dnes aktuální politickou situaci glosoval instalací rozměrného objektu na Vltavě v centru Prahy v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu.

"Nemám koho volit srdcem"

K předčasným volbám zve klipem k písni Víme svý mladé lidi také pražská pop-punková kapela Jaksi Taksi. Proti komunistům se vymezuje i sdružení Dekomunizace, které v minulosti stálo za kontroverzním videem Přemluv bábu či akcí Želé na Hrad, která mířila proti prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi.

Na internetu se snaží svérázným způsobem vyburcovat voliče, aby "nerezignovali na svůj osud a aby se zamysleli nad tím, co je čeká". Autorem zveřejněného videa je výtvarník Lukáš Veverka. "I když sám nemám koho volit srdcem, tak mi veřejný život není lhostejný a rád bych vyvolal reakci lidí, kteří to cítí podobně jako já," uvedl v zaslaném prohlášení Veverka.

Volební modely očekávají zisk komunistů kolem 15 procent.

Komentáře

zpět na článek