metro.cz
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Parkování na pětce bude stát pár milionů. Fungovat začne od března

  16:16
Radní Prahy 5 vyčlenili zhruba dva miliony korun na parkovací systém v páté městské části. Svůj vlastní systém chce městská část spustit přesto, že magistrát chystá na příští rok celopražský systém parkovacích zón, které budou fungovat nejen v centru. Pro parkovací karty by si měli obyvatelé Prahy 5 začít chodit od prosince, systém pak začne fungovat od března 2014. Uvedla to radnice.

Systém Prahy 5 se bude od toho, který funguje v současné době v Praze 1, 2, 3, 7 a 16, lišit tím, že bude zdarma, nebudou tu parkovací automaty - systém dopravy radnice vyřeší pouze značkami. "V této souvislosti je potřeba investovat do oblasti technické, materiální i personální," uvedla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. Radnice tak bude muset zajistit zaměstnance na vydávání parkovacích karet, nakoupit software, mobilní telefony se čtečkami QR kódů a samotné dopravní značení.

Radní páté městské části proto schválili uvolnění zhruba dvou milionů korun. Celkové náklady by podle mluvčí neměly přesáhnout čtyři miliony. "Náš systém má bezespornou výhodu, pro naše občany Prahy 5 bude zdarma," doplnil starosta Miroslav Zelený.

Praha 5 spustí systém parkování v oblasti zhruba od Újezdu po Lihovar od března, karty zdarma bude vydávat od prosince. Na některých místech budou moci od 8.00 do 18.00 zaparkovat pouze obyvatelé páté městské části nebo přilehlých ulic. Radnice tak chce zlepšit možnost parkování pro místní obyvatele a zamezit přespolním řidičům, aby na Smíchově pouze odstavili auto a pokračovali dále MHD.

Kde se také parkuje za peníze

  • Zóny placeného stání platí v Praze 1, 2, 3 a 7. Jejich rozšíření bylo plánováno i do dalších městských částí. Magistrát rozšiřování ale letos na jaře zastavil a plánuje vytvořit zcela novou koncepci. Poprvé se zóny objevily v 90. letech minulého století v Praze 1.
  • Podobný systém parkování jako pátá městská část plánuje i Praha 8. Rezidenční zóny zavede od počátku roku v Karlíně, ve středu Libně a v okolí stanice metra Kobylisy. Radnice vymezí úseky, kde bude parkování vyhrazené pouze držitelům karet, a to od 11.00 do 14.00. Ve vybraných lokalitách to bude až do 22.00.

Komentáře

zpět na článek