metro.cz

Dalších 15 fotografií v galerii
Klasické taháky se stále používají (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Sukně, silonky i špionážní vybavení. Za taháky ve škole studenti už i platí

  12:33
Pětka a poznámka do žákovské. Když učitel ve škole objeví tahák, je zle. Studenti proto vymýšlejí stále propracovanější způsoby, jak obstát u testu, aniž by se museli učit. Na internetu se již dokonce objevila speciální zařízení za tisíce korun, která slouží jako skrýš pro taháky.

"Pan Meloun, profesor češtiny, říkal, že výroba taháků je nejlepší způsob učení, obsahují to nejdůležitější zpracované na minimum," píše čtenářka Dana Valentová. A stejný názor nejspíše sdílejí i dnešní studenti. Ti často schovávají taháky, kam se dá.

Místo, aby se učili, kupují speciální zařízení

Neviditelné sluchátko

Digitální hodinky s tahákem

Učitelé se s podvodníky setkávají dennodenně. "Studenti využívají pro taháky všechna média. Dlaně, židle, telefony, sluchátka," popisuje ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský. Ten dodává, že ve školním řádu není ustanoveno, co hrozí studentovi, který opisuje z taháků. "Každý učitel to řeší po svém," dodává Mervínský.

Jenže odhalit takový tahák nemusí být vůbec snadná záležitost. Studenti totiž přicházejí se stále lepšími fígly. Na internetu se dokonce objevují speciální výrobky, které slouží jako úkryt pro tahák. Koupit si můžete za pár korun speciálně upravené tužky, ale i hodinky za několik tisíc, do kterých si přes počítač nahrajete text a ten se vám pak zobrazí na displeji. Některé taháky připomínají spíše zařízení pro špiony. Příkladem může být "neviditelné" naslouchátko, které studentovi přehraje nahraný záznam přímo do ucha.

Podle ministerstva školství však proti prodeji těchto zařízení nejde nijak bojovat. "Z pohledu ministerstva to není nic protiprávního," vysvětluje ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace Marek Zeman s tím, že učitelé si musí poradit sami.

Jaké taháky používají čtenáři Metra.cz?

Čtenáři odpovídali na anketní otázku: Jaké zajímavé taháky jste používali při podvádění ve škole?

Mirka Wirtelová: U zkoušení jsem stála vedle katedry a spolužáci z poslední řady mi do uličky ukazovali velký papír s odpověďmi.

Zuzka Vorasická: Tahák jsem si dala pod silonky a když bylo potřeba, jenom jsem si povytáhla sukni.

Aleš Košnar: Tahák jsem si dal pod test tak, aby to prosvítalo. Občas také mezi nohy, nebo tužkou na stůl.

Pavol Igrini: Esemeskou jsem posílal otázky. Odpovědi mi přicházeli do průhledného bluetooth sluchátka.

Jana Kozáková: Při matematice jsem měla tahák napsaný tužkou na vnitřní kryt kalkulačky. Když jsem se na něj chtěla podívat tak jsem si jako hrála s kalkulačkou. Jinak v penále (měla jsem takové to kulaté pouzdro), tam stačilo něco hledat a schovat ho, nebo prostě jen penál zavřít  Ale souhlasím s tím, že při tvorbě taháku si toho člověk tolik zapamatoval, že ho pak ani nepotřeboval.

Lukáš Red: Rolovací propiska s papírem fungovala.

Anonym: Poslední dobou telefon. Jelikož máme ve škole Wi-Fi, tak se skvěle vyhledávají informace a vždy se dá telefon nějak ukrýt.

Komentáře

zpět na článek