metro.cz
Významný strom (ilustrační foto) | foto: prazskestromy.cz

Znáte nějaký zajímavý strom v metropoli? Práskněte ho na webu

  16:32
Hledat a mapovat významné stromy na území hlavního města může veřejnost s novou soutěží, která se jmenuje Objevme významné stromy. Má rozšířit databázi významných stromů Prahy, která je na webu prazskestromy.cz. "Soutěž potrvá do 13. dubna příštího roku," uvedl Aleš Rudl z portálu Památné stromy.

Ideálními adepty pro rozšíření databáze jsou stromy, které jsou propojeny s nějakou historickou událostí, nebo byly vysazeny při zvláštní příležitosti. Při hledání může pomoci webová stránka Významné stromy kolem nás. Obsahuje mimo jiné doporučený postup jak je vyhledávat a ukazuje také, jak je možné stromy označit nebo ochránit před poškozením. Pozoruhodný strom lze najít i na procházce, a pak se o něm pokusit zjistit více v dostupné literatuře. Pátrat lze i v knihovnách, kronikách nebo u pamětníků.

Hledá se strom

  • Databáze nyní obsahuje 27 položek se 117 stromy.
  • Pořadatelé chtějí upozornit na další pražské dřeviny, které mají zajímavou historii a nesou určité poselství, nebo tvoří krajinnou dominantu.

Na zajímavá stromořadí zase upozorňuje soutěž o Alej roku, kterou vyhlašuje ekologické sdružení Arnika. Letošním vítězem je alej spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami, která získala více než sedm tisíc hlasů. V internetovém klání zvítězila mezi 61 nominovanými stromořadími z Čech, Moravy i Slezska. Na druhém místě skončila Priessnitzova lázeňská kolonáda v Jeseníku a místo třetí obsadila Alej Na valech v Poličce.

Arnika iniciovala také vznik petice Zachraňme stromy, která požaduje lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Podpořilo ji už více než 30 tisíc lidí.

Komentáře

zpět na článek