metro.cz
Řidičský průkaz (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V Praze si řidičské průkazy stále nevyměnilo 18 tisíc řidičů

  17:35
V Praze si stále 18 tisíc řidičů nevyměnilo staré řidičské průkazy, jejichž platnost končí na konci letošního roku. Sdělilo to dnes tiskové oddělení pražského magistrátu. Pracoviště pražského registru řidičů má až do konce roku mimořádně rozšířené úřední hodiny. Výměna je zdarma, opozdilci po Novém roce zaplatí poplatek 50 korun.

Otevírací doba

  • Registr řidičů ve Škodově paláci v Jungmannově ulici má otevřeno od pondělí do čtvrtka od 7.00 do 18.00.
  • Mimořádně jsou úředníci u přepážek i v pátek od 7.00 do 14.00, v sobotu od 8.00 do 14.00 a v neděli od 13.00 do 18.00.
  • Zavřeno budou pouze o Vánocích od 24. do 26. prosince.

Povinná výměna řidičských průkazů se týká těch, které byly vydány do 1. dubna 2004 a jejichž platnost končí 31. prosince letošního roku. Lhůta pro vydání řidičského průkazu je 20 dní od podání žádosti. Do konce roku zbývá již pouze 17 úředních dnů. Výměnu řidičského průkazu je možné vyřídit i v takzvaném režimu Blesk, který trvá pět pracovních dnů. Lidé ale za tento úkon musí zaplatit 500 korun. Jinak je povinná výměna zdarma.

Podle magistrátu jsou v současné době čekací doby na pracovišti registru řidičů pět až sedm minut, a to jak při podání žádosti o výměnu řidičského průkazu, tak při vyzvednutí nového.

Bez řidičáku dostanete pokutu 2000 korun

Ještě v polovině října bylo v Praze 60 tisíc řidičů, kteří si průkazy nevyměnili. Praha proto zvýšila počet úředníků odboru dopravněsprávních agend a prodloužila otevírací dobu. Úředníci pracují na tři směny, nikoliv na jednu, jako tomu bylo dosud.

Lidé, kteří si řidičák nevymění a po 1. lednu je zastaví policie, mohou dostat pokutu až 2000 korun. V případě, že bude s řidičem zahájeno správní řízení, může pokuta dosáhnout 1500 až 2500 korun.

Komentáře

zpět na článek