metro.cz
psycholožka Iva Málková ze sdružení STop OBezitě | foto: STop OBezitě

Rozhovor: Novoroční hubnutí začíná. Čokolády se úplně nezbavujte

  9:00
Vyhecovali jste se k tomu, že od Nového roku shodíte nadbytečná kila? "Pokud se do hubnutí pustím, je třeba si dát reálná předsevzetí a cíle. Nejdůležitější je si uvědomit, zda není důvodem k hubnutí pouze novoroční předsevzetí s krátkodobým efektem,“ říká psycholožka Iva Málková ze sdružení STop OBezitě.

Zeptám se hodně s nadsázkou, proč nefunguje prostá rada „nežrat“?
Člověk, který zhubl, se nemůže chovat tak jako člověk, který nemá problémy s hubnutím. Musí se kontrolovat stále po celý život, ale kontrola musí být k žití. Člověk dělá jen to, co je mu příjemné nebo aspoň není nepříjemné. Musí tedy změnit životní styl tak, aby se mu zvýšila kvalita života. A k tomu patří dobré nutričně vyvážené jídlo a ne nejedení. K dobrému pocitu také patří pohyb. Ten totiž po nějaké době vytváří endorfiny zrovna tak jak čokoláda.

Která jídla by měli lidé snažící se zhubnout ihned vypustit z jídelníčku?Rozhodně nedáváme radu vypustit potraviny, které milujete, navždy z jídelníčku. Většina potravin s nevýhodným složením se dá nahradit potravinami nutričně lepšími a stejně dobrými. Učíme tedy hubnoucí si sestavit jídelníček tak, aby ochudili pouze buňky tukové, ale ne chuťové. A ty potraviny, které nahradit nejdou - například čokoláda - si občas do svého jídelníčku klidně zařaďte a bez pocitů viny vychutnejte.

A jak u těch zaměnitelných potravin?
Zjednodušeně, omezit potraviny bohaté zejména na nevhodné, zejména živočišné tuky a cukry a zvýšit konzumaci zeleniny, ryb a luštěnin. Jako zdroji bílkovin byste měli dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, rybám, drůbeži, libovým masům, vajíčku a rostlinným bílkovinám. Zdrojem sacharidů by mělo být celozrnné pečivo, vhodné přílohy, snídaňové ne moc přislazované cereálie, ovoce. Zelenina by měla být optimálně součástí každého pokrmu. Nezapomeňte denně vypít alespoň 1,5 litru neenergetických či nízkoenergetických nápojů. Měli byste jíst pravidelně a zachovávat hlavní pokrmy. Důležité je, aby tato změna byla k žití a to napořád.

Proč si předsevzetí zhubnout dávají hlavně ženyMuže snad kila navíc netrápí?
U mužů zatím kila společensky tolik nevadí. Co si však bohužel málokdo uvědomí, že muži umírají daleko více než ženy na infarkty a další nemoci právě díky těmto kilogramům, respektive díky nevhodnému rozložení tuku. U mužů se totiž tuk hromadí především na břiše – typické „mišelinky“, hovoří se o obezitě podobné jablku. Tento typ obezity má daleko větší rizika vzniku srdečně cévních onemocnění a cukrovky než typ ženský. Průměrný muž nebývá dostatečně motivován, aby začal jinak jíst a hýbat se. Zdravotní dopad si neuvědomuje. Zdravotní důvody jako motivace bohužel zafungují, až když už se nemoc dostaví. Muži, vezměte si centimetr a změřte si obvod pasu. Pokud Vám centimetr ukáže více než 102 centimetrech, ohrožují vás již kila navíc na zdraví a je čas s tím  něco dělat. U žen je zvýšené riziko na 88 centimetrech.

A co mají dělat kuřáci, kteří se bojí, že když přestanou, naberou pak na váze?
Strach je bohužel oprávněnýKouření díky nikotinu zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím prodlužuje pocit sytosti. Zrychluje i peristaltiku střev, čímž pomáhá proti zácpě. A navíc navozuje libé pocity. Stejně jako čokoláda či zákusky. V průměru se nabírá okolo 5 kil do roka. I přesto však zanechání kouření přináší velké zdravotní benefity. Od ledna pořádá STOB ve spolupráci s doktorkou Evou Králíkovou kurz určený všem lidem, kteří chtějí přestat kouřit a zároveň nechtějí nabrat kila, případně zhubnout a naučit se zdravému životnímu stylu a to natrvalo.

Komentáře

zpět na článek