metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Kaplický pojal knihovnu jako moderní a originální budovu. To se mnoha lidem nelíbilo. | foto: Future Systems

Praha na svého Kaplického stále marně čeká. Většina projektů je u ledu

  10:00
Ani pět let po smrti architekta Jana Kaplického nevyrostla žádná jeho stavba. Jedinou jeho českou realizací tak zůstává nenápadná vilka na pražské Dobešce, kterou navrhl ještě jako student před emigrací.

Většina jeho velkých projektů na postavení marně čeká. Nejvíce pokročil projekt koncertního sálu v Českých Budějovicích, zvaný rejnok. Stavba už má územní rozhodnutí, v Kaplického projektu má pokračovat architekta Eva Jiřičná, jeho bývalá partnerka. Jihočeské sdružení přátel hudby teď má má dva a půl měsíce na to, aby budějovickým radním sdělilo jméno investora stavby za zhruba dvě miliardy. Když nesežene peníze, město blokované pozemky v lokalitě Čtyři Dvory uvolní. Šéf sdružení Antonín Kazil ale uvedl, že smlouva s budoucím provozovatelem centra z oblasti telekomunikací je před podpisem.

Kaplického stopa
V Budějovicích vyroste netradiční koncertní síň. Chtěli byste mít v Praze také

Stavba, jejíž návrh Kaplického v jeho vlasti nejvíce proslavil, tedy budova knihovny pro Prahu, se nepřipravuje. Ale v Brně už rok a půl stojí přístřešek zastávky hromadné dopravy, který má podobu blobu. Podobně jako chobotnice nepokračuje ani projekt výstavby několika rodinných domů a vil na Konopišti, kde měly vedle vyrůst i dvě od Kaplického. Jiná vila podle jeho návrhu se měla stavět také v Babicích u Brna, rok po smrti architekta však jeho kolegové ze studia Future Systems oznámili konec projektu.

Jan Kaplický

Architekt se více než ve svém původním domově proslavil v zahraničí. Zemřel 15. ledna 2009 ve věku 71 let.

  • Jeho nejznámější stavby v Londýně či Birminghamu se staly ikonami.
  • V Čechách ale tvůrce, nacházející inspiraci v organických tvarech přírody, nedostal příležitost své nadání předvést.
  • Jediným dílem, které bylo dokončeno po Kaplického smrti je Muzeum Enza Ferrariho v severoitalské Modeně.Kaplický zmeřel tři měsíce před položení základního kamene.

Komentáře

zpět na článek