metro.cz

Palachovu oběť si mohou lidé připomenout hraním geocachingu

  11:58
Univerzita Karlova pro připomenutí 45 let od upálení svého studenta Jana Palacha připravila hru pro příznivce geocachingu. Do širšího centra Prahy umístila schránku, při jejímž objevování se hledači seznámí s Palachovým životem. Uvedl to mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.
Fotografie pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce | foto: janpalach.cz - Viktor Portel

Schránku, takzvanou kešku, bude možné vyhledat podle souřadnic navigačního systému GPS, které hledači zadají do mobilního telefonu. Souřadnice budou od neděle 19. ledna zveřejněny na internetových stránkách geocaching.com a na webu multimediálního projektu janpalach.cz. Od stejného data bude schránka umístěna na svém místě.

Jan Palach

  • Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí.
  • Snažil se vyburcovat společnost z letargie po sovětské okupaci.
  • Na následky popálenin zemřel o tři dni později.

Souřadnice zájemci zjistí po zodpovězení několika otázek, které se týkají Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Václavského náměstí nebo popáleninového centra v pražské Legerově ulici. To jsou místa, která hrála zásadní roli v posledních měsících Palachova života.

"Zpracování kešky a její umístění je součástí vzpomínkové akce k 45. výročí upálení Jana Palacha," uvedl Hájek. V rámci této akce se v minulých dvou dnech na Filozofické fakultě UK uskutečnil vzpomínkový večer a pietní akt s promítáním filmu o Janu Palachovi Hořící keř. Na neděli je v rámci piety přichystána mše v akademické farnosti u Salvátora.

Po světě je v současnosti rozmístěno více než 1,5 milionu kešek, v České republice jich je k nalezení přes 20.000. Podobný systém, kdy k ukryté schránce vedou indicie spojené s poznáváním památných míst, využívají ke své propagaci a nalákání turistů některá města.

Autor: ČTK
zpět na článek