metro.cz
Zámek v Kroměříži | foto: Bjalek Michal - Wikimedia Commons

Muzea a památkáři už ví, co chce církev vrátit. O Pražském hradu bude jednat vláda

  8:00
Napilno mají právníci a kurátoři v řadě kulturních institucí, zkoumají desítky podání na navrácení předmětů a sbírek, které jim do přelomu roku poslaly církve a jejich instituce.

"Národní muzeum obdrželo devatenáct takových výzev církevních subjektů," říká Ivana Havlíková  z Národního muzea. Výzvy se podle ní dotýkají například sbírek Českého muzea hudby, kde je požadováno navrácení hudebních nástrojů, nebo sbírek Náprstkova muzea. "Tam se jedná  o předměty z bývalého misionářského muzea v Bohosudově," dodává Havlíková. Ministerstvo kultury podle jeho mluvčí Anny Ješátková podobné žádosti o movitý majetek neeviduje. "Instituce nám mají sdělit až seznam věcí, které skutečně vydají," vysvětluje mluvčí.

Kontroluje se a ověřuje i v dalších institucích, ty na to mají půl roku od doručení výzvy k vydání majetku. "My jsme navrátili většinu církevního majetku právoplatným majitelům už v devadesátých letech," uvedla Jana  Ulipová z Uměleckoprůmyslového musea. Řada z nich byla pak zase zapůjčena zpět. Nově bylo evidováno pouze sedm žádostí. Podobně je na tom i Národní památkový ústav, který eviduje 37 žádostí, mezi nimi je ovšem i problematická žádost řádu německých rytířů.

Restituce jsou v plném proudu

Církev požádala o navrácení desítek tisíc hektarů pozemků a 1708 staveb.

  • Nejznámějšími požadovanými památkami je kaple na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou či zámek v Kroměříži.
  • Samostatnou kapitolou jsou budovy v areálu Pražského hradu. Výsledkem jednání má být dohoda, kterou by stvrdila nová vláda.
  • Zatím byl žadatelům vydán jen nepatrný zlomek požadovaného majetku. Jedná se většinou o jednotlivé pozemky ve všech krajích.

Komentáře

zpět na článek