metro.cz
Pražské ulice jsou plné aut. | foto: praha.eu

Potřebujete auto jen jednou za čas? Můžete ho s někým sdílet, říká Praha

  14:22
Praha zpracuje koncepci zavedení takzvaného carsharingu, tedy sdílení a používání aut více obyvateli. Koncepci město vypracuje v rámci materiálu o rozšiřování zón placeného stání a má zohlednit potřeby obyvatel a možnosti carsharingu v Praze. Materiál schválili na svém dnešním jednání radní hlavního města.

Nápad funguje

  • Přístup k vozu je možný kdykoliv, obvykle pomocí speciální karty, aplikace pro chytrý telefon nebo SMS.
  • Carsharing podporuje například Vídeň, Paříž, Hamburk, Mnichov či Brémy.
  • Počet uživatelů se v těchto městech neustále zvyšuje.

Carsharing je zaměřen na obyvatele, kteří potřebují automobil pouze občas, počítáno je s řidiči, kteří ročně najezdí méně než 10 tisíc kilometrů. Využívají je lidé, kteří nechtějí například v noci jet MHD, případně studenti nebo rodiny, které v daný moment potřebují druhé auto, ale nevlastní jej.

"Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že carsharing potřebuje podporu regionálních a místních orgánů, a to zejména v prvních letech. Důležitým opatřením pro jeho rozvoj je zajištění parkovacích míst ve vhodných lokalitách dobře dostupných pro uživatele," píše se v dokumentu.

V Praze je už téměř milion aut

Důvodem, proč se myšlenkou carsharingu Praha začala zabývat, je množství automobilů v ulicích. V Praze se od roku 1990 do roku 2012 zvýšil počet aut z 336 tisíc na téměř 953 tisíc. "Hlavní město tak počtem aut na obyvatele předstihlo i nejmotorizovanější západoevropská města," píše se v dokumentu. V rámci sdílení aut dokáže jedno vozidlo nahradit až osm automobilů. "Praha v tom nechce podnikat, ale podporovat takový způsob dopravy," řekl náměstek primátora Jiří Nouza.

Další oblastí, v níž by město mohlo rozvoji projektu pomoci, je například vytvoření preferenčních pruhů, zvýhodněné parkování nebo pronájem lokalit nutných pro provoz carsharingu. Která z těchto opatření hlavní město bude případně uskutečňovat, ukáže právě budoucí studie. Stejně tak z ní bude jasné, kolik je třeba v Praze aut - pro srovnání Mnichov s 1,3 milionu obyvatel registruje v rámci carsharingu 800 aut.

Komentáře

zpět na článek