metro.cz
Takto vypadal původní návrh stánků. Nešlo o levnou záležitost. | foto: Cigler Marani Architects

Václavské náměstí čeká marně na stánky. Nové na místě jen tak nebudou

  8:00
Na Václavském náměstí měly stát nové moderní stánky. Místo toho se většina starých uzavřela a povolení v současné době mají pouze tři. Navíc se město s majiteli některých dalších soudí.

Typická klobása z Václaváku je téměř nedostatkovým zbožím. To samé platí na Václavském náměstí i pro další zboží, pro které byli lidé zvyklí donedávna chodit do stánků na Václavském náměstí. Prodejci z starých stánků zmizeli a nové kiosky jsou v nedohlednu. "Ukazuje se, že rozhodnutí magistrátu odstranit stánky z náměstí bylo špatné," říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Památkáři chtějí shodu

Stánky na Václavském náměstí byly povoleny magistrát jen tři. "Ostatní byly buď odstraněny nebo se o jejich odstranění magistrát s jejich vlastníky soudí," potvrzuje mluvčí magistrátu Jakub Stadler. Nové stánky se na náměstí ale hned tak neobjeví. "Zadávací řízení na jejich výrobu a nákup za několik desítek milionů korun se zastavilo. Projekt narazil na odmítavý postoj památkářů," říká Stadler.

Památkáři tvrdí, že chyba je nyní v komunikaci mezi magistrátem a Prahou 1. "Žádali jsme, aby radnice Prahy 1 a magistrát našli shodu. Nabízeli jsme již v minulém roce společné setkání, ale k němu nedošlo," řekl Metru šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Stánky budou až po proměně náměstí

Magistrát se rozhodl stánky odstranit kvůli plánovanému oživení Václavského náměstí. Rada města schválila záměr na nové stánky na Václavské náměstí loni v létě a první se měly na náměstí objevit už loni. V první fázi mělo vzniknout šest stánků v horní části Václavského náměstí, šest má stát ve spodní části náměstí. Ty se zde však objeví až poté, co proběhne oprava dolní části

Komentáře

zpět na článek