metro.cz

GALERIE: Rustonka, Waltrovka, ČKD... Historické továrny nahrazují kanceláře

  7:00
Místa, kde by se developeři mohli "vyřádit", v Praze ještě zbývají. Ani památková ochrana bývalým továrnám nezaručí, že nepůjdou k zemi. Jsou často zchátralé a do jejich opravy se nikomu nechce.
Na místě bývalé Waltrovky je už jen staveniště

Na místě bývalé Waltrovky je už jen staveniště | foto: Industrialnitopografie.cz

S pádem kotelní věže zmizel minulou sobotu další kus pražské historie. Na místě bývalé továrny Rustonka v Libni vyroste – ano, hádáte správně – další administrativní centrum. "Půjde o komplex tří sedmiposchoďových kancelářských budov, které nabídnou 45 tisíc metrů čtverečních plochy k pronájmu. Dokončení projektu očekáváme v roce 2016," řekla deníku Metro Katarína Krajňáková z J&T Estate, která projekt Rustonka připravuje. Zachovat kotelnu s komínem, s čímž prvotní projekt počítal, nebylo kvůli narušené statice podle Krajňákové možné.

Za své by také mohl vzít Nuselský pivovar

Rustonka, a ještě třeba areál bývalé továrny Waltrovka, jsou jen dalšími z mnoha příkladů bývalých, a leckdy historicky cenných továren, které nahrazují administrativní komplexy. Ačkoliv takových míst, jež by developeři mohli srovnat se zemí, případně citlivěji proměnit, už mnoho nezbývá, nějaká by se ještě podle Benjamina Fragnera z Fakulty architektury ČVUT v Praze našla. Mezi nejohroženější patří bývalé drážní objekty, třeba ty na Smíchově. "Pokud jsem viděl zastavovací plány, s jejich zachováním se moc nepočítá. Nebo Bubny. Bývalé opravárenské dílny byly památkově chráněny, ale ochrana byla sejmuta," řekl deníku Metro Fragner.

A vlastně ani ochrana bývalým továrnám nezaručuje, že definitivně nezmizí. Mezi další příklady ohrožených objektů podle Fragnera patří bývalé ústřední skladiště ministerstva pošt ve Vysočanech, pod "spekulačním tlakem" jsou památkově chráněné haly bývalé Pragovky. Za své by také mohl vzít Nuselský pivovar nebo unikátní mlýnice Odkolkových pekáren v Praze 9.

Něco je třeba pochválit

Některé "konverze" bývalých továren se podle Benjamina Fragnera vcelku povedly, jiné méně...

  • Příkladem zdařilé proměny je třeba kulturní prostor La Fabrika v Holešovicích, vzniklý propojením dvou bývalých továren, nebo konverze parních mlýnů v Jankovcově ulici.
  • Za méně zdařilou pak Fragner považuje přeměnu karlínského ČKD v sídlo společnosti Economia.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek