metro.cz
MŠ Husníkova v Praze 13 | foto: Praha 13

Místo pro dítě v obecní školce? Sen, za který musí rodiče bojovat

  6:00
První velká zkouška čeká v těchto dnech na tříleté děti. Mají však štěstí, boj o některé z tisíců míst v mateřských školách v metropoli za ně vybojují jejich rodiče.

Někde zápisy začaly už v únoru, ale většina jich začíná v těchto dnech. Loni městské části, které drtivou většinu školek v metropoli zřizují, nevyřídili zhruba 40 tisíc přihlášek. "V tom jsou však zahrnuty i žádosti, které byly současně podány na několik mateřských škol," upřesňuje Eva Kubátová z pražského magistrátu. Ale i s tím se radnice učí bojovat.

Třeba radnice Prahy 5 pro potřeby zápisu zpracování osobních údajů dětí a po úspěšném zápisu dítěte do vybrané školky uvolní místo vázané duplicitní přihláškou dalšímu zájemci. Další děti nevyhověly v některém z kritérií nebo byly mladší tří let.  Zájem o mateřské školy stále ještě roste, ale radnice se připravují na to, že populační vlna se z mateřských škol přelije na školy základní.

Podle pražských radnic nepřijetí dítěte není důvodem k panice – v období od září do prosince se mohou nějaká místa uvolnit a zbývá ještě šance pro pár nepřijatých dětí – některé přijaté děti v září nenastoupí, odstěhují se a podobně. "Ředitelky hlásí případná volná místa na radnici, kde se mohou rodiče informovat," popisuje mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka. Při nepřijetí dítěte se může rodič odvolat na magistrát, který posoudí, zda nepřijetí dítěte bylo oprávněné.

Komentáře

zpět na článek