metro.cz

Šlehárny nebudou. Proti nápadu Prahy protestovali ostatní radnice

  16:17
Praha se kvůli nesouhlasu městských částí a obavám z možného porušení zákona zatím vzdá nápadu na vybudování aplikačních místností pro drogově závislé lidi. Nevznikne ani jednotné centrum adiktologie, v němž měli odborníci řešit problémy se závislostmi. Vyplývá to z koncepce protidrogové politiky do roku 2020, kterou dnes schválili pražští radní. Původní materiál odmítli vloni zastupitelé.
Drogy (ilustrační foto) | foto: freeimages

Plánovaný vznik místností, v nichž by si závislí mohli bezpečně aplikovat drogu, vyvolal vlnu nevole mezi městskými částmi a opozičními zastupiteli. Podle radního Martina Dlouhého z TOP 09 navíc existovaly pochybnosti ohledně zákonnosti provozovaní takových zařízení. Zatím se s nimi tedy počítá pouze v případě pilotních projektů.

Většina radnic odmítá na svém území zařízení pro léčbu

Velký problém

  • Drogově závislí lidé jsou pro Prahu tíživým problémem.
  • Žije tu kolem 15 tisíc narkomanů a jejich počet se stále zvyšuje.

Na prevenci závislostí půjde podle schválené koncepce kolem 50 milionů korun. "Je to vize do roku 2020, v níž jsou naznačeny cesty, kterými se chceme ubírat," popsal dnes schválený text radní. Je v něm uveden počet různých zařízení, které by Praha potřebovala a vyčíslení nákladů. Z materiálu ovšem po protestu radnic zmizela konkrétní místa, kde by mohla v budoucnu střediska vyrůst. Praha podle Dlouhého jejich seznam teprve dopracuje. Očekávají se ale další střety s městskými částmi, které magistrát ohledně sociálních věcí řeší opakovaně.

Radnice se sice potýkají s narůstajícím počtem závislých a tudíž i se zvyšující se kriminalitou, většina z nich ale odmítá na svém území strpět zařízení pro léčbu či prevenci. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.

Autor: ČTK
zpět na článek