metro.cz
Hudební skupina (ilustrační foto) | foto: |SXC

Absurdita roku: Kapelo, zahrajte na přání! Nemůžeme, je to příliš drahé

  7:00
Farmář si nemůže vystavět vlastní penzion bez stavební firmy, majitel restaurace si zase nemůže otevřít zahrádku, kdy se mu zachce. Ode dneška můžete na internetu hlasovat pro letošní Absurditu roku 2014.

Jste na veselce a chcete, aby hudebník, který hraje převzaté šlágry, zahrál oblíbenou písničku? To není jen tak. Podle autorského zákona musí interpret nejméně dvacet dní před vystoupením poslat pořadateli seznam hraných písní, ten ho pak deset dní před akcí musí zaslat ochráncům autorských práv. Za píseň mimo list mu hrozí pokuty. I toto je jedna z nominací v propodnikatelské soutěži Absurditu roku 2014. Jde ale i o další byrokratické překážky.

Problémy mohou mít také majitelé restaurací, kteří chtějí otevřít zahrádku, protože sluníčko už vesele pálí. Podle vyhlášky jsou to ale města, která určují sezonu pro jejich otevření, a to bez ohledu na to, jaké je počasí. Dalším příkladem je farmář, který ke své stavbě nemůže z vlastních peněz a svépomocí přistavět penzion. Pokud má být zastavěná plocha větší než 150 metrů čtverečních, nestačí mít jen stavební dozor, ale podle stavebního zákona si na to musíte najmout firmu. "Snížení podnikatelské administrativy je tou nejlevnější možností, jak všechny podnikatele plošně podpořit," říká Michal Kaderka, analytik agentury Datank, která se shromažďováním absurdit dlouhodobě zabývá.

Toto jsou byrokratické zmetky

V letošním osmém ročníku se až do 27. dubna vybírá ze sedmi absurdit.

  • Lékařské prohlídky pro zaměstnance, kteří je beztak mají v rámci pojištění.
  • Povinnost sledovat při výrobě alkoholu pomocí kamer, kdo manipuluje s lihem.
  • Zavedení dvacetimilionové kauce pro obchodníky s pohonnými hmotami bez ohledu na velikost firmy.
  • Hlasujte se na Firmaroku.cz nebo Zivnostnik.cz, Výsledky budou 6. května.

Komentáře

zpět na článek