metro.cz
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

130 tisíc tun smetí ročně děsí Satalice. Vedle domů vyroste třídírna odpadu pro půl Prahy

  14:38
Obyvatelé Satalic se obávají plánované výstavby třídírny odpadu s kompostárnou a skladů na 5000 tun odpadů. Se záměrem soukromého investora nesouhlasí. Podle starosty Františka Jenčíka je zřejmé, že majitel areál neopustí, je tedy nutné s ním vyjednávat.

V Satalicích měl být pouze sběrný dvůr. Původní záměr ale investor rozšířil na další provoz týkající se odpadů. Třídírna by přitom stála pouhých 140 metrů od rodinné zástavby. Podle dostupných informací investor počítá s tím, že by se do ní sváželo až 130 tisíc tun odpadů ročně.

Firma by se mohla starat o úklid ulic

"Provoz, který je schopen zpracovat směsný komunální odpad téměř z poloviny Prahy, do středu obce nepatří," řekl bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který v Satalicích bydlí. Členové občanského sdružení, které bojuje proti výstavbě, se obrátili otevřeným dopisem na pražského primátora Tomáše Hudečka.

Rozlehlý areál získala společnost IPODEC v rámci exekuce. "S původní studií, která počítá se 130 tisíc tunami odpadu, zásadně nesouhlasím. Jsem proti jakékoli větší skládce," řekl starosta. "Iniciativu obyvatel vítám, zároveň si ale uvědomuji, že investor své pozemky neopustí. Je nutné vyjednat co nejlepší podmínky pro Satalice," doplnil. Firma je prý ochotna ustoupit od stavby kompostárny. Navíc by se mohla starat třeba o úklid ulic.

Komentáře

zpět na článek