metro.cz

VAŠE FOTKY: Před americkou ambasádou se sjel Konvoj osvobození. Připomíná konec války

  11:27aktualizováno  11:35
Přibližně dvě stovky lidí se dnes před velvyslanectvím USA v Praze sešly na srazu historických vozidel na 9. ročníku akce Konvoj osvobození. Setkání členů klubů vojenské historie připomíná události z konce druhé světové války a osvobození západočeského území americkou armádou. Fanoušci historických vozidel mohli obdivovat přibližně tři desítky vozidel a motocyklů, mezi kterými převládaly restaurované džípy. Mezi nimi se pohybovali muži a ženy v dobových uniformách.
Konvoj osvobození

Konvoj osvobození | foto: Aleš Náhlý

Oficiální část akce zahájily hymny České republiky a Spojených států. "Vaše snaha ukazuje, že nezapomeneme na oběti podstoupené ve jménu svobody," uvedl v projevu zástupce amerického velvyslance Steven Kashkett, který také přivítal starosty měst osvobozených před devětašedesáti lety americkými vojáky. Zároveň v souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině a aktivitami proruských separatistů podotkl, že "některé výzvy na obranu svobody jsou za dveřmi".

Vrcholem oslav bude 4. května přehlídka v Plzni

Konvoj osvobození

Konvoj osvobození

Atmosféru akce před americkým velvyslanectvím dokreslovala dobová hudba v provedení Big Bandu Ústřední hudby Armády ČR. "Připomínáme si květnové události a příchod Američanů, oslavujeme generála George Pattona," sdělil organizátor Mirko Trubka. Pražský prolog poslední dubnový pátek tradičně zahajuje turné konvoje po místech západních Čech, která osvobodila III. americká armáda pod vedením generála Pattona. Vrcholem pak bude slavnostní přehlídka za účasti mnohých veteránů v Plzni v neděli 4. května, která se koná v rámci plzeňských Slavností svobody.

Prahu a většinu země v roce 1945 osvobodili Sověti, americká vojska došla ze západu kvůli demarkační linii jen do Plzně. V hlavním městě měli tehdy Američané své průzkumníky. Hitlerovské Německo bylo poraženo na jaře 1945. V Česku se konec války slaví 8. května. Od roku 1994 je den nazvaný Dnem vítězství, v předchozích letech byl v kalendáři označen jako Den osvobození. Do roku 1991 se vítězství nad fašismem slavilo v tehdejším Československu až devátý májový den, podobně jako v Sovětském svazu.

Autor: ČTK
zpět na článek