metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Akce odpůrců komunistického srazu | foto: ČTK

První dnes slavili komunisté, členové TOP 09 se líbali na Petříně

  12:28,  aktualizováno  17:56
Na oslavu 1. máje na pražské výstaviště v Holešovicích dnes ráno dorazily stovky příznivců KSČM. Krátce po deváté hodině je přivítala Píseň práce. U vchodu do někdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka však vítala komunisty i skupina jejich odpůrců s transparenty a nápisy jako "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků" nebo "Komunisté zavraždili více lidí než nacisté". Posléze se přesunuli na Křižíkovu fontánu, kde se slavnost konala. Menší akci měli i sociální demokraté na Slovanském ostrově, sešla se jich zhruba stovka.

Prvomájové setkání zahájila projevem z pódia komunistická poslankyně Marta Semelová, která kritizovala kapitalismus, jenž podle ní v zemi vládne téměř pětadvacet let, chudobu, ale i násilí ve světě. "Zisky jdou ne těm, kdo se o ně zasloužili a kdo je potřebují, ale do kapes soukromých, velmi často zahraničních firem. Tento systém se nedá vyšperkovávat, jak někteří předstírají, tento systém je třeba změnit," prohlásila mimo jiné Semelová.

Mezi návštěvníky se tradičně objevil bývalý generální tajemník někdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. Řekl, že podle něj byznys dál okupuje politiku ke svým zájmům. "Koneckonců, pro koho se dnes dělá politika, pro ty bohaté, aby byli ještě bohatší," řekl jedenadevadesatiletý Jakeš. K podobnému vývoji podle něj dochází i v ostatních zemích, zmínil s odkazem na aktuální dění na Ukrajině. "Myslím si, že pro vše, co se dnes děje, jsou inspirátorem Spojené státy, které považují za hlavní obklíčit Sovětský svaz, kde budou vlády jemu nepřátelské," míní. Evropská unie je pouze ve vleku, což je podle něj nejhorší, co Evropu mohlo potkat.

Sociálních demokratů se sešlo méně

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při dnešní oslavě 1. máje na Slovanském ostrově v Praze vyzdvihl úspěchy vlády za prvních sto dnů jejího vládnutí. Slíbil snížení daně z přidané hodnoty na léky na deset procent od příštího roku, ujistil, že vláda podporuje nová pracovní místa, poděkoval voličům za podporu a vyzval je k podpoře i v nadcházejících evropských volbách. Ve slunečném počasí mluvil asi ke stovce příznivců sociální demokracie.

Sobotka připomněl i dnešní desáté výročí vstupu Česka do unie. "Ještě nikdy nebyla stabilita a mír zajištěny tak, jak jsou zajištěny dnes," prohlásil. Česká strana podle něj nedokázala v unii vždy vyjednat to, co Česko potřebovalo, a byla o podle něj chyba české strany. "Já bych chtěl, aby vláda toto změnila," řekl.

Euro skončilo v kanále

Hlavní české pravicové strany se v rámci oslav 1. máje sešly s lidmi na pražském Petříně. Stoupenci TOP 09 vedené Karlem Schwarzenbergem se setkali na horní stanici lanové dráhy, zatímco příznivci ODS si dali sraz na stanici dolní. TOP 09 slavila máj jako čas lásky, straníci rozdávali srdíčka a uspořádali pokus o překonání rekordu v líbání. ODS zůstala u balonků ve stranických barvách a její kandidáti na europoslance symbolicky hodili do kanálu euro.

Obě strany se zaměřily hlavně na mladší návštěvníky a rodiny s dětmi, pro něž připravily i různé atrakce. TOP 09 slavila první máj spíše jako svátek lásky než práce. Straníci rozdávali přítomným červená nafukovací srdíčka a vrcholem setkání byl pokus o překonání rekordu v hromadném líbání.

Komentáře

zpět na článek