metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Muslimové na protestní modlitbě | foto: ČTK

Muslimové se modlili na Letné, jejich odpůrci předtím polili místo močí

  12:43,  aktualizováno  14:34
Zhruba 300 muslimů se dnes v Praze sešli na protestní modlitbě kvůli nedávnému zásahu policie v pražských mešitách. Podle nich byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví. Na internetu se ale objevila zpráva, že místo, které si pro modlitbu vybrali, polili jejich odpůrci v noci na dnešek močí.

Páteční modlitba má pro muslimy zvláštní význam a měl by se jí zúčastnit každý věřící. Protože byla ta minulá násilně přerušena, nemodlili se dnes muslimové v mešitách, místo toho se sešli na Letné za budovou ministerstva vnitra. Shromáždění bylo klidné, někteří z účastníků s sebou měli transparenty.

"Varujeme před nárůstem extremismu a protimuslimských nálad, které může takové počínání policie způsobit," uvedl v prohlášení jménem Ústředí muslimských obcí jeho předseda Muníb Hasan Alravi. Muslimové jsou podle něj znepokojeni "vlnou islamofobních komentářů", které se prý po policejním zásahu objevily. Alravi se obává toho, že hrozí i přímé ohrožení příslušníků muslimské menšiny v Česku. Dodal, že cílem shromáždění je ukázat případným kolemjdoucím, jak páteční modlitba v mešitě vypadá a jak vypadala i v den, kdy na ni vtrhla policie.

Kbelík s prasečí močí, kterou odpůrci Islámu údajně nalili na místo plánované modlitby.

Odpůrci Islámu se chlubí, že pole polili močí

Na Facebooku se kolem poledne objevila zpráva, že odpůrci Islámu v noci plácek za budovou ministerstva polili zkvašenou vepřovou močí. Prase je podle Islámu nečistým zvířetem a konzumace jeho masa je zakázána, podle některých názorů je z prasete vůbec nejhorší právě jeho moč. Informace se objevila na profilu Islám v České republice nechceme, akci dokumentuje i krátké video, na němž ale není nic vidět, a fotografie kbelíku s močůvkou.

Byl zásah přiměřený?

  • Policie minulý týden v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Je podezřelý z distribuce rasistické knihy.
  • Podle přítomných muslimů policisté všem poručili lehnout si obličejem na zem, mířili na muslimy zbraněmi a drželi je na místě údajně až několik hodin. Páteční modlitba má přitom pro muslimy zvláštní význam. Ministr vnitra Milan Chovanec již dříve oznámil, že zásah prověří.
  • Zásah proti muslimům odmítají také zástupci jiných náboženství.

Komentáře

zpět na článek