metro.cz

RECENZE: Ranhojič má příběh i poselství. Odhodlání ho vede až na druhý konec světa

  11:35
Pokud máte rádi historické filmy, pak si určitě nenechte ujít Ranhojiče, který vstoupil včera do našich kin. Za jeho vizuálními efekty stojí studio Pixmondo, které se podílelo i na seriálu Hra o­ trůny.
Hlavní hrdina (Tom Payne) a jeho láska (Emma Rigby) | foto: Bontonfilm

Film v německé produkci, ovšem anglicky mluvený, vás zavede do 11. století a je příběhem mladíka, který putuje za svým snem stát se vynikajícím lékařem z Anglie až do perského Isfahánu. To v jeho době znamenalo rok cesty a poměrně vysokou pravděpodobnost, že do cíle vůbec nedojdete.

Až k pitvě lidského těla

Ranhojič

Hodnocení: 4/5

  • Premiéra: 8. května
  • Režie: Philipp Stölzl
  • Předloha: Noah Gordon (kniha)
  • Scénář: Jan Berger
  • Kamera: Hagen Bogdanski
  • Hudba: Ingo Frenzel
  • Hrají: Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Rigby, Elyas M'Barek, Fahri Yardim, Makram Khoury
  • Německo, 2013, 150 minut

Robu Colezovi (hraje ho Tom Payne) se to podaří a za pomoci svého odhodlání a­ z části i náhody se stane žákem slavného lékaře a filozofa Avicenny (ztvárnil ho Ben Kingsley, u nás asi nejznámější ze staršího snímku Gándhí). Ještě předtím se však musí hlavní hrdina naučit předstírat, že je židovské víry, protože jako křesťan by do Avicennovy školy, madrasy, nebyl přijat. Colezovi se otevírá svět poznání nejen medicíny, ale i filozofie a vůbec všech znalostí tehdejšího světa. Jako mladý, odhodlaný a svému poslání oddaný člověk chce však jít hlavní hrdina ještě dál, za hranice tehdy zakázaného – totiž k pitvě lidského těla...

Příběh hlavního hrdiny se dále skvěle proplétá s osudem samotného města a jeho obyvatel, jimž vládne tolerantní šáh (v podání  Oliviera Martineze). Šáhova otevřenost vůči cizincům a jiné víře není po chuti jeho odpůrcům, a tak dostanou události dramatický spád. Dvouapůlhodinová freska stojí především na komplexním a poctivě vyprávěném příběhu. Kromě obdivu nad lidskou vůlí k­ vědění a statečností nabízí film i zamyšlení nad náboženskou tolerancí a světem, kde muselo lidské poznání bojovat s mnoha předsudky. Film vychází z kdysi úspěšné stejnojmenné knihy Noaha Gordona, režisér Philipp Stölzl ji poctivě, bez zbytečného experimentování převádí na plátno. Za vizuálními efekty stojí studio Pixmondo, které se podílelo i na seriálu Hra o­ trůny.

Autor: Josef Rubeš Metro.cz
zpět na článek