metro.cz
Grotta v Havlíčkových sadech | foto: PB0305 - Wikimedia Commons

Do Havlíčkových sadů by se mohla do léta vrátit socha Neptuna

  11:50
Do opravených Havlíčkových sadů by se mohla do léta vrátit socha Neptuna. "Sochař, který vytváří její repliku, by měl práce dokončit do konce května," řekl dnes místostarosta Václav Vondrášek. Vzácná socha Neptuna, která spolu s kašnou tvořila kulturní památku, se ztratila před několika lety.

Představitelé Prahy 2 před časem uvedli, že socha byla z Havlíčkových sadů odvezena po roce 1999, kdy byl park svěřen do správy druhé městské části a radnice jej začala opravovat. Uložena byla v zázemí zahradnické firmy Ekolia v Praze 4. V roce 2006 chtěla Praha 2 sochu vrátit na původní místo, na dočasném úložišti ji ale již nenalezla. Vypsala po ní proto pátrání. Objevit se ji nakonec podařilo v zahradě areálu tvrze Třebotov. Nový majitel Jan Sedláček ji prý koupil, aniž věděl, že jde o kradené dílo.

Socha bude stát před Grottou

Radnice se s ním po dlouhých jednáních dohodla, že sochu koupí a zároveň nechá vyrobit dvě repliky. Jednu pro dosavadního majitele a druhou umístí na původní místo do Havlíčkových sadů, tedy takzvané Grébovky před umělou jeskyni Grottu. Sochu by Praha 2 chtěla do parku umístit přibližně v polovině června. Repliky měly být již hotovy před časem, sochař se ale podle Vondráška potýkal s prasklinami v kamenu, které vznikly při špatném odstřelu v lomu.

Originál, který již byl opraven, bude dočasně umístěn pravděpodobně na Novoměstské radnici. V budoucnu by měl být přesunut do lapidária Národní galerie. Neptuna z jemného pískovce vytvořili v letech 1875 až 1877 Bohuslav Schnirch a Jan Vorlíček.

Komentáře

zpět na článek