metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Metropoli oblepily samolepky se srdíčky. | foto: Facebook

Nálepky se srdíčky oblepily Prahu. Není za nimi láska, ale politika

  8:00
Milujeme Smíchov, milujeme Michli a milujeme třeba i Kavčí Hory. Metropole vypadá jako zamilované město. Přestože podzimní komunální volby jsou až druhé v pořadí po těch evropských, předvolební kampaň se už zřejmě v Praze rozjíždí.

Všude po Praze jsou nápadná barevná srdíčka, jež připomínají spojené tři tratě pražského metra. Pražáci i náplava klikají na Facebooku, že milují Prahu. Koho ale opravdu milují? Za kampaní je hnutí Pro Prahu, které v posledních týdnech město doslova oblepilo svými logy. A to i díky velkorysému daru miliardáře a developera Brumlovky Radima Passera, bratra lídra strany Zbyňka Passera.

Nové hnutí je plné odpadlíků z jiných stran

Ani velkorysá kampaň ale nemůže změnit pověst, která nové hnutí od počátku provází, že je plné odpadlíků z různých politických stran, kteří ho chtějí použít jako výtah zpět k moci. To ale hnutí, občas označované za béčko ODS, vehementně popírá. "Ostatní politické strany včetně ODS pro nás nejsou téma, které řešíme," říká jeho místopředseda Zbyněk Passer. Počet bývalých členů ODS v řadách hnutí podle něj nijak nepřevyšuje počty těch z ostatních stran. "Označení béčko ODS je pouze snahou konkurence nás nějak onálepkovat. Většina našich členů jsou donedávna nestraníci nebo nezávislí komunální politici," vysvětluje Passer.

Předsednictvo nového hnutí Pro Prahu

Už na počátku roku ale opustilo hnutí, které tehdy ještě vystupovalo pod názvem Starostové pro Prahu, několik jeho zakladatelů právě proto, že jim vadilo, že se stává výtahem k moci pro některé bývalé politiky ODS. V sedmičlenném předsednictvu jsou dva bývalí členové ODS, místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková a starosta Újezdu Václav Drahorád, další působí v místních buňkách. Passer také přiznává, že hnutí s některými dalšími jednalo, třeba s Pavlem Caldrem z Prahy 4. "Pana Caldra znám jako starostu osobně a situaci na Praze 4 jsme s ním za Pro Prahu několikrát diskutovali, ale naším členem není," vysvětluje Passer.

Komentáře

zpět na článek