metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Start cyklistů Praha - Prčice | foto: Věra Bosáková

Déšť se podepsal na nižší účasti na pochodu Praha - Prčice

  18:10
Devětačtyřicátého ročníku Pochodu Praha - Prčice se dnes zúčastnilo 14 810 lidí. Kvůli deštivému počasí se jich na pochod vydalo o zhruba 4500 méně než loni. "Chodci měli k dispozici 16 tras, ze čtyř si mohli vybrat cyklisté a jedna byla určena pro vozíčkáře," řekla za organizátory Dana Bakošová.

Na účasti se projevila dlouhodobě špatná předpověď. "Pršelo i několik předchozích dní, a tak jsme s nízkou účastí počítali," uvedla Bakošová. Všichni účastníci pochodu dostali červenou plastovou botičku, letošní novinkou byla zvláštní trofej pro děti a cyklisty v podobě pamětní placky.

Na cestu se vydalo i 60 vozíčkářů

Nejvíce chodců, 3242, vyšlo z Tábora. Nejdelší, sedmdesátikilometrovou, trasu absolvovalo 507 lidí. "První účastník, který vyšel z Prahy, přišel do cíle už po 13. hodině," řekla Bakošová. Mezi účastníky bylo 643 cyklistů a 60 vozíčkářů, kteří absolvovali třináctikilometrovou trasu z Miličína.

Příští ročník bude jubilejní. K jeho 50. výročí se organizátoři ve spolupráci s Národním muzeem chystají uspořádat výstavu a vydat knihu. "Budeme rádi, když se nám přes naše webové stránky přihlásí lidé, kteří mají doma různé artefakty spojené s pochodem včetně fotografií," uvedla pořadatelka.

Rekord padl na začátku 80. let

Největší účast zaznamenali organizátoři pochodu v roce 1981, kdy krajinou středních Čech procházelo na 35 tisíc lidí. Dnes již legendární turistická akce s nepřerušenou tradicí začala 17. dubna 1966. Tehdy se prvních 469 výletníků rozhodlo pěšky překonat vzdálenost 100 tisíc loktů českých.

Komentáře

zpět na článek