metro.cz
Příměstský tábor (ilustrační foto) | foto: ČTK

V Praze v posledních letech stoupá zájem o příměstské tábory

  10:40
V Praze v posledních letech stoupá zájem o příměstské tábory. Tedy o tábory, ve kterých děti tráví čas pouze přes den a k večeru se vrací domů. Jejich provozovatelé proto stále rozšiřují nabídku. Děti si mohou vybírat od sportovního, přes divadelní, hudební nebo jazykové zaměření. Prázdninové dny také mohou trávit třeba jízdou na koních.

"Posledních pět let připravujeme čím dál více příměstských táborů. Rodiče je totiž využívají více než pobytové," řekla Marie Pauková z Domu dětí a mládeže Jižní Město. Příměstské tábory pořádají v Praze domy dětí a mládeže, občanská sdružení i soukromníci. Většinou se platí za každý den zvlášť, ceny se pohybují mezi 150 až 220 korunami, děti si ale musí zajistit vlastní oběd, nebo jídlo zaplatit zvlášť. Za některé tábory ale musí rodiče zaplatit za celou dobu jejich trvání. Pražské organizace pořádají i pobytové tábory, ty se ale konají mimo hlavní město.

Děti nemusejí tábor absolvovat celý

Podle Paukové děti většinou absolvují tábor celý, některé ale kvůli jinému prázdninovému programu přijdou na méně dnů. Kapacita se pohybuje kolem 25 dětí na den a je pro ně zpravidla připraven program přibližně od 8.00 do 17.00 až 18.00. Podle provozovatelů jsou již nyní některé termíny zaplněné, děti se ale mohou hlásit až do poloviny nebo konce června.

Příměstské tábory nabízí dětem pestré možnosti trávení času, od sportu až po kulturu. V Cholupicích například tamní jezdecký klub nabízí pětidenní pobyty u koní. Děti se během nich naučí, jak se o koně starat, vyzkouší si práce ve stájích a na koních se také projedou. Podle zástupců jezdeckého klubu je zájem velký a některé turnusy už jsou zaplněné.

Máte rádi divadlo? Vaše děti mohou také hrát

Jihoměstský dům dětí a mládeže pořádá podle Paukové tábory se širokým zaměřením, děti se mohou přihlásit třeba na tábor se zaměřením na turistiku, sport, hudbu nebo animaci. Nabízí ale také tábor pro malé děti od tří do šesti let s názvem Pohádkové léto, během kterého budou hrát hry na motivy dětských večerníčků a pohádek. Bohatý program mají i další domy dětí a mládeže. Volný prázdninový čas ale mohou děti trávit také třeba při dobrodružné hře při hledání pokladu Inků, kterou pořádá Národní muzeum, nebo v plaveckém areálu Šutka.

Děti s láskou k divadlu se mohou letos poprvé přihlásit na divadelní tábor, který pořádá občanské sdružení DUFA. "Během 12 dnů si pod dohledem pracovníků divadel vytvoří kulisy a kostýmy, nazkouší divadelní hru a na konci uspořádají představení," řekl Dušan Vacek ze sdružení.

Komentáře

zpět na článek