metro.cz

Šeberák je vypuštěný. Sny developerů o bydlení u vody jsou noční můrou místních

  8:00
Výstavbě luxusních hausbótů na Šeberáku na jižním okraji Prahy předchází "revitalizace" oblíbeného rybníka. Na koupaliště si brousí zuby také developeři ve Lhotce a na Džbánu.
Bydlení v hausbótech na Šeberáku

Bydlení v hausbótech na Šeberáku | foto: Facebook

Až několik let bude kunratický rybník Šeberák bez vody. Jeho majitel, společnost s humorným názvem Ogopogo, jej totiž začátkem března nechala vypustit. Méně humorné je už to, že tím podle kritiků přišly o život stovky ryb, žab a plžů, nehledě na to, že letní sezóna u vody je v čudu.

Ruce pryč od Šeberáku, žádají petenti

Devoloper argumentuje revitalizací rybníka. Po odbahnění pak bude voda opět čistá a nebude třeba rybník čistit. Jenže jeho úmyslem je na většině vodní plochy Šeberáku vystavět luxusní hausbóty, soukromý pozemek kolem ohradit. "Počítáme zároveň s tím, že zhruba jedna třetina rybníka stále zůstala přístupná veřejnost," řekl nedávno jednatel firmy David Adamec České televizi.

Ačkoliv na výstavbu hausbótů zatím nemá stavební povolení, místní v klidu nejsou. "Obavy o zánik Šeberáku nejsou předčasné," tvrdí Jakub Olbert, který u rybníka provozuje areál a zároveň organizuje petici proti záměru firmy, tedy za zachování rybníka tak, jak je teď. Tu zatím podepsalo tisíc lidí. Developer je ale podle všeho pěkný samorost, s tamní radnicí příliš nekomunikuje. "Nikdy nám nepředložili žádný projekt, ke kterému bychom se mohli vyjádřit," řekla webu Metro.cz starostka Kunratic Ivana Kabelová.

Nejen Šeberák...

Své plány mají společnosti také ve Lhotce a na Džbánu. Někteří ale aspoň slibují, že výstavba neomezí veřejnosti přístup ke koupání.

  • Šeberák: koupaliště u kunratického rybníku bylo otevřeno už v roce 1933. Ačkoliv kvalita vody ke koupání je podle hygieniků dost špatná, tamní pláže jsou hojně navštěvovány, a to i naturisty. Kvalitu vody by měla zlepšit revitalizace rybníka, kterou nyní developer provádí. Jeho motivem je ale výstavba hausbótů, soukromá pláž by zabrala dvě třetiny rozlohy.
  • Lhotka: problém chátrajícího přírodního koupaliště se týká také koupaliště v Praze 4.To patří developerské firmě Eco-Investment, ta se v současné době handrkuje s městem o výměnu pozemků. Kvůli tomu je tak již přes dva roky areál zavřený. Firma ho získala za asi 30 milionů, plánovala zde stavět byty. S projektem nesouhlasila ani radnice, která chce koupaliště zachovat. Stavět se tak nemůže, developer se proto snaží pozemky prodat, ale to za zhruba dvojnásobnou cenu. Na to zase nemá Praha 4, a proto požádala o pomoc město. Zatím bez výsledku.
  • Džbán: byty u vodní nádrže ve Vokovicích chce stavět společnost Molepo. Ta vlastní většinu pozemků kolem Džbánu a tvrdí, že jiná možnost, jak chátrající areál zachránit, není. Bydlet by mohlo v bytech asi 18 rodin, zástavba prý bude od vody vzálená několik desítek metrů. Volný přístup k vodě, a to ze všech stran koupaliště, má zůstat zachován.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek