metro.cz

Disney oživil pohádku Šípková Růženka. Hlavní postavou se stala královna Zloba

  11:07
Oproti klasické animované Disneyho pohádce Šípková Růženka z roku 1959 se změnilo hodně, ne jen název Zloba – Královna černé magie. Kreslené postavy nahradili herci a díky digitálním efektům se s obrazem hodně "čaruje", někdy až samoúčelně.
Zloba - Královna černé magie

Zloba - Královna černé magie | foto: Disney

Blata, kde žije Zloba, si vizuálně občas nezadají svou faunou a flórou s planetou Pandora z Avataru či oživlými stromy z Pána prstenů. Zloba sama se zase blíží díky orlím křídlům, která jí v novém zpracování "narostla", teď tolik oblíbeným superhrdinům z filmových adaptací komiksových příběhů.

 Zloba měla sama zlomené srdce

Zloba - Královna černé magie

Hodnocení: 2,5/5

  • Premiéra: 29. května
  • Režie: Robert Stromberg
  • Hrají: Angelina Jolie, Sam Riley, Juno Temple, Elle Fanning, Sharlto Copley
  • USA, 2014, 97 minut

K hlavnímu posunu ale došlo u samotného příběhu. V jeho centru už nestojí láska dvou mladých lidí, prince Filipa a princezny Jitřenky, tedy Šípkové Růženky. Tvůrci se rozhodli převyprávět příběh ve stylu "jak to bylo doopravdy" a do centra vyprávění postavili královnu Zlobu (Angelina Jolie). Snaží se ukázat, co královnu černé magie motivovalo k tomu, aby vyřkla nad nebohým novorozenětem strašlivou kletbu. A naznačují, že ji Zloba vyřkla ukvapeně, protože měla sama zlomené srdce, a že svého činu lituje. Ale kletbu již nelze vzít zpět.

Tvůrci tak jdou mnohem dál než jen dějově před Disneyho film z roku 1959. Sama postava Zloby totiž už není "paní všeho zla, která síly pekel v sobě má", jak se hezky veršovalo v animované klasice, ale svou vlastní zlobou, přesněji řečeno jejími následky ničená žena, která ví, že zlo je ve světě. Růženka pro ni není sokyní, ale spíš adoptivní dcerou. Zato princ Filip je v tomto filmu jen do počtu. Ostatně jako další mužské postavy, které jsou buď jako Filip ťulpasové, nebo jako Růženčin otec mocichtiví slaboši. Zloba je tak sama spíš obětí než původkyní zla. Samotný koncept filmu není úplně špatný, ale scénář plný hluchých míst a v důsledku výrazných změn i do očí bijících nelogičností se bere příliš vážně. Chybí mu humor a je místy nesnesitelně toporný. Otázkou je, nakolik odlišný by byl dojem z otitulkované 2D verze. Zde hodnocenému 3D, bez kterého by se ale dalo lehce obejít, totiž dabing na síle rozhodně nepřidal.

Autor: Aleš Mečíř Metro.cz
zpět na článek