metro.cz

Pomník britským letcům na Klárově asi zůstane, památkáři se soudit nebudou

  6:00
Hledání místa pro pomník Milady Horákové trvalo tři čtvrtě roku. Okřídleného lva, který má vzdát poctu Čechům, kteří sloužili za 2. světové války v britském královském letectvu, umístili rychle, jen za několik málo týdnů. Právě to místo na Klárově ale teď proti sobě staví jeho příznivce a památkáře.
Stavba pomníku britským letcům na Klárově

Stavba pomníku britským letcům na Klárově | foto: David Sedlecký

Zatímco se chystají základy a příznivci pomníku připravují slavnostní odhalení, památkáři se snaží veřejnost přesvědčit, že jejich připomínky jsou správné. A třeba i o tom, že nejsou proti pomníku, i když nevzešel z veřejné soutěže, ale že Klárov není pro dílo vhodný. Třeba prostě proto, že tam bude přepomníkováno.

Organizaci letců památkáři naštvali

Představitelé Národního památkového ústavu se ohradili proti tvrzením zveřejněným v tiskové zprávě The Free Czechoslovak Air Force Associates. Odmítají výrok, že se rozhodli řešit problém soudní cestou. "Že se bude pomník po odhalení přesouvat, to jsou čiré spekulace," oznámila mluvčí ústavu Jana Tichá. Památkáři vydali odborné stanovisko, které umístění pomníku na Klárově nedoporučilo, nicméně do vzniklého správního řízení se míchat nechtějí.

The Free Czechoslovak Air Force Associates je organizací věnovanou zachování vzpomínky 2500 československých mužů a žen, kteří během druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu. Z názoru památkářů je společnost rozčarovaná. "Svým bojem za přesunutí památníku z plánovaného místa na pražském Klárově pošpinili čest těchto statečných mužů a žen," uvádí mimo jiné ve zprávě.

Stavební úřad se o názor památkářů nezajímal

Se stavbou diskutovaného pomníku začala Praha 1 začátkem minulého týdne v severní části parku na Klárově. Podstavec sochy bude umístěn v mělké kruhové jámě, v parku se také budují přípojky. Umístění pomníku povolil přes nesouhlas památkářů v pondělí 2. června stavební úřad Prahy 1.

Jak to vidí

  • Pro Klárov
    Jedním ze zastánců umístění pomníku na Klárově je starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který jej hájí takto: "Klárov si jako vhodné místo vybrala sama britská ambasáda. Praha 1 s tím souhlasila, neboť jde o frekventované a přitom vzhledem k tamnímu geniu loci vkusné místo. Na Klárově sice již jeden památník je – připomíná II. odboj, ale ten je právě díky tomu, co reprezentuje, tematicky podobný plánovanému památníku věnovanému eským letcům v RAF. Odmítám kritiku z řad památkářů. Jejich obstrukce považuji nejen za nelogické, ale také za nestoudné."
  • Proti Klárovu
    Jsou pro pomník, ale na jiném, lepším místě. Tak lze shrnout názor šéfa pražského pracoviště Národního památkové ústavu Ondřeje Šefců. "0Nezamítáme pomník jako takový, ale jeho konkrétní umístění na Klárově. K realizovanému umístění neproběhlo s Národním památkovým ústavem  žádné jednání. Parčík skrývá zbytky středověkého osady Na Písku a kostela sv. Petra.„Ze strany NPÚ byla snaha dohnout jinou vhodnou lokalitu v centru města - na to snahu nikdo nereagoval. V této věci věci se nehodláme soudit ani památník odstraňovat," říká Šefců.
Autoři: Robert Oppelt, ČTK
zpět na článek