metro.cz

Praha se rok po povodních stále opravuje. Botič bude znovu útočit, děsí se Praha 10

  7:00aktualizováno  11:27
Před rokem spláchla metropoli velká voda. Poslední opravy škod po ní začínají v metropoli v těchto dnech. Zatímco primátor Tomáš Hudeček si pochvaluje, jak jde všechno podle plánu, z Prahy 10 se ozývá kritika, že neudělal nic z toho, co mu navrhli její experti.
Labutě mají nový domov.

Labutě mají nový domov. | foto: Tereza Zimovjanová

„Všechny škody jsou vypořádány nebo se ty poslední řeší,“ řekl primátor Tomáš Hudeček. Město podle něj má i nový povodňový plán a řeší řadu věcí, na které v minulosti nemyslelo. „Nechali jsme si zpracovat analýzu, co způsobí nasazení hliníkových zábran v Praze na toku pod metropolí,“ popisuje Hudeček.

Lidé stále netuší, že jim hrozí nebezpečí, říká městská část

Povodně v Praze
Velká voda

Hudečkův optimismus ale nesdílejí v Praze 10. „Co nás velmi mrzí, je fakt, že současné vedení hlavního města v čele s primátorem Hudečkem a náměstkem Vávrou neuskutečnilo prakticky nic z obsáhlého návrhu na zlepšení protipovodňové ochrany obyvatel a majetku, který jsme jim odeslali v průběhu loňského léta,“ píše ve svém prohlášení místostarostka desáté městské části Ivana Cabrnochová.

A co přesně Praze 10 vadí? Podle radnice chybí měřiče průtoku, kamery sledující hladinu Botiče i měřiče srážek. Rovněž nevznikla mobilní aplikace mapující hladiny pražských toků či webová stránka s aktuálními informacemi o stavu potoků. Nebyl podle ní zřízen ani systém informování o hrozících rizicích, přestože se o něm po povodních mluvilo.

Do Braníka nepojedou kvůli opravám po povodni tramvaje

Velká voda

Praha 10 také volala po důkladném vyčištění koryta Botiče a pravidelnému odpouštění hostivařské přehrady, z níž minulý rok přitékalo do malé říčky stokrát víc vody, než je obvyklé. „I když přehradu spravuje firma Lesy hlavního města Prahy spadající pod pražský magistrát, viník záplav na desítce nebyl ze strany policie ani po roce jasně určen,“ říká Cabrnochová.

Na konci června začnou dělníci opravovat tramvajovou trať v Modřanech a Braníku, tramvaje tam nebudou jezdit celé prázdniny. Loňská voda je zatopila hned na dvou místech „Úsek tramvajové trati  byl zasažen povodněmi a je nutné jej opravit,“ potvrzuje Jan Šurovský, technický ředitel dopravního podniku. 

Zoo se s vodou vypořádala nečekaně rychle

Velká voda
Velká voda

Poslední opravy má za sebou i zoologická zahrada. Díky obrovskému nasazení zaměstnanců zoo, ale i mnoha dobrovolníků byla vodou postižená část zahrady částečně zpřístupněna návštěvníkům už tři týdny po povodni. Většina vodou zaplavených staveb byla obnovena do konce roku 2013.

„V současnosti dokončujeme rekonstrukci Pavilonu velkých želv a čeká nás znovuvybudování restaurace Gaston – tentokrát ovšem v jiné podobě a s větší kapacitou,“ popisuje mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. Pavilon by se měl poprvé otevřít 27. června. Zahrada má ale další velké plány související s velkou vodou, do horní části zahrady chce přestěhovat pavilon goril. „Intenzivně jednáme s Prahou také o vyřešení protipovodňové ochrany,“ dodává Ptačinská Jirátová.

Autoři: Lukáš Hrábek Metro.cz, Robert Oppelt
zpět na článek