metro.cz

Licence na Opencard už kdysi firma Haguess neměla, říká bývalý úředník

  12:38
Někdejší ředitel odboru informatiky pražského magistrátu Václav Kraus tvrdí, že s bývalým provozovatelem karty Opencard Haguess dojednal uvolnění licenčních podmínek. Po podpisu dodatku v době, kdy už Kraus na magistrátu skončil, tak mohla podle něho systém provozovat a rozvíjet i třetí strana, nikoli jen Haguess. Kraus to dnes řekl sněmovní vyšetřovací komisi.
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

"Myslím, že na základě toho bylo vypsané první výběrové řízení na provoz karty," uvedl Kraus. Soutěž byla podle dřívějších informací zrušena. Za to, že na provoz Opencard nevypsala výběrové řízení a zakázku přidělila firmě Haguess, je nyní stíhaná pozdější městská rada včetně někdejšího a současného primátora Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09). Kvůli licencím, které dnes drží nástupce Haguessu eMoney Services, přitom vznikla současná krize.

Za Krause se prý na odboru účelově dělily zakázky

Kraus vyšetřovací komisi potvrdil, že za jeho působení na magistrátu rostly částky, které město firmě Haguess platilo. Přičítá to tomu, že tehdejším rozhodnutím městské rady začala Opencard sloužit jako tramvajenka a Pražané si ji museli masivně pořizovat.

Jeden z odsouzeným úředníků Jiří Chytil, který ke kauze Opencard údajně předával informace policii, měl být utajeným svědkem, ale nakonec skončil před soudem, na minulém zasedání komise tvrdil, že se na odboru za Krause účelově dělily zakázky. Šlo prý o to, aby nebylo nutné vypisovat soutěže. Kraus ale s takovým tvrzením nesouhlasil. Uvedl, že o postupu informoval městskou radu, tehdy pod vedením Pavla Béma.

Problém jménem Opencard

  • Projekt Opencard, který stál dosud přes miliardu korun, začal za exprimátora Pavla Béma (ODS).
  • Nepravomocně kvůli němu bylo dosud odsouzeno několik úředníků včetně Krausova předchůdce Ivana Seyčka.
  • Bém přiznává politickou odpovědnost.
  • V kauze vystupoval stejně jako další bývalí radní v roli svědka.
Autor: ČTK
zpět na článek