metro.cz

Ředitel Institutu plánování a rozvoje bude brát víc než primátor

  16:38aktualizováno  17:01
Ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) si přijde od příštího měsíce na 120 tisíc korun měsíčně. To je víc, než kolik berou primátor či radní. Výši platu dnes schválili radní hlavního města. Výši platu kritizuje opozice z řad ČSSD i ODS. Podle primátora Hudečka ale odpovídá významu instituce, jakou je IPR. Řízením IPR je od jeho vzniku pověřený Tomáš Ctibor. Protože je řízením institutu jen pověřený, nemuselo se na pozici vypisovat výběrové řízení.
Primátor Tomáš Hudeček (vlevo) společně s Tomášem Ctiborem reformovali Útvar rozvoje města. | foto: hudecektomas.cz

Materiál, kterým radní výši platu schválili, byl předložen takzvaně na stůl, tedy až přímo na jednání. Jedenáctičlenná rada pro něj nakonec nehlasovala jednotně - tři členové se zdrželi a jeden byl proti. Plat ředitele tak bude od července vyšší, než mají primátor nebo radní hlavního města, kteří dostávají okolo 80 tisíc korun. Smlouvu má ředitel omezenu na dva roky, nicméně může podle ní dostat v případě splnění náročných úkolů odměnu ve výši až 50 procent ročního platu, tedy zhruba 700 tisíc korun.

Je to plýtvání penězi, zlobí se opozice

"Plat mnohonásobně přesahuje platy ostatních ředitelů příspěvkových organizací, ale i plat primátora a radních. V důvodové zprávě se uvádí, proč by měl ředitel IPR dostat smluvní plat. Stejný důvod se uváděl před půl rokem, kdy za stejnou práci obdržel ředitel odměnu ve výši 200 tisíc korun," uvedl předseda zastupitelského klubu ČSSD Jan Slezák. Dodal, že klub považuje postup rady za diskriminaci ostatních ředitelů příspěvkových organizací zřizovaných Prahou i ředitelů magistrátních odborů.

S kritikou se přidal i exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to další nesystemové mrhání veřejnými prostředky ze strany TOP 09, která schválila rozpočet města, ve kterém zvýšila výdaje na provoz IPR o 250 milionů na částku 500 milionů," uvedl.

Šéf plánování rozhoduje o budoucí podobě Prahy

Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) je však plat ředitele přiměřený a odpovídá významu IPR. "Plat je vázán na konkrétní práci a projekty velkého významu. Podle mého názoru je takový plat pro ředitele hlavní a stěžejní plánovací městské instituce žalostně nízký a nesrovnatelný s ohodnocením odpovídajícího místa v zahraničních městech," řekl Hudeček.

Útvar rozvoje města se změnil na IPR v listopadu 2013, zřizuje jej Praha. Řešit má nový územní plán, plánovat strategii rozvoje města nebo zkoumat rozvoj Prahy a zapracovávat potřebné změny do územního plánu a dalších dokumentů týkajících se rozvoje města. Zároveň má poskytovat péči případným investorům a zabývat se nejnovějšími trendy urbanismu.

Autor: ČTK
zpět na článek